Anonymous’tan ‘Sevgililer Günü’ hediyesi

nonymous, haklama eylemlerine tam gaz devam ediyor. Bahreyn’de Arap Baharı’nın ilk döneminde yükselen protesto dalgası devam ederken haktivist grup, protestoculara destek oldu.

Yaptıkları açıklamada, daha önce söz verdikleri üzere ‘Sevgililer Günü’eylemlerini hayata geçirdiklerini, takipçilerinin izlemede kalmalarını istediklerini belirttiler.

Sözünde duran grup, içinde Bahreyn Hükümeti’nin sitesi de olmak üzere bir çok siteyi gün itibariyle hakladı. Bahreyn’deki gösterilerde kullanılan göz yaşartıcı gazın üreticisi olan Amerikan Şirketi’nin sitesi de haklananlar kervanına eklenen siteleden bir diğeri oldu.

Anonymous geçtiğimiz günlerde CIA web sitesini çökertmişAvrupa’da bir çok kişi bu eyleme destek olurken, sansürlere ve baskılara karşı meydanlara dökülmüştü.

Bahreyn’de protestolar devam ediyor

Bilindiği üzere, Bahreyn’de Arap Baharı’nın ilk döneminde yükselen protesto dalgası halen devam ediyor. Protestocular, ülkenin demokratikleşmesini talep ederken, hükümet kanadıyapılan reformların yeterli olduğunu söylerken, yapılan her türlü gösteriye şiddetli tepkiler gösteriyor. Geçen yıldan bu yana 800 bin nüfuslu Bahreyn’deki gösterilerde bir çok doktor, öğretmen, sporcu, milletvekili ve vatandaş tutuklanmış, sayısı 60′ı bulan gösterici geçtiğimiz Şubat ayında hayatını kaybetmişti.

Ocak ayında insan haklarını savunan bir grup, polislerin gösterilerde kullandıkları göz yaşartıcı gazlar sebebiyle bir göstericinin hayatını kaybetmesinden şikayetçi olmuş, buna rağmen geçtiğimiz pazartesi günü polis başkent Manama’da göstericiler üzerinde göz yaşartıcı gaz kullanmaktan çekinmemişti.

Anonymous’un, bu gösterilere destek amaçlı gerçekleştirdiği eylemleri duracak gibi görünmüyor. İçinde kelepçe üreten şirketlerin siteleri olmak üzere bir çok internet sitesi tehlike altında.

Ekrem Uçman - 14 Şubat 2012