Bilişim devlerinden kimlik hırsızlığına savaş!

Facebook, Google, Yahoo gibi devleri bir araya getiren DMARC sistemi,daha güvenli bir internet sağlayacak.Bilişim devlerinden kimlik hırsızlığına savaş!

31/01/2012

Dünyada her gün binlerce kişinin internet kimlik ve şifrelerini çaldırmalarına yol açan ve “phishing” olarak adlandırılan hırsızlığa karşı internet dünyasının devleri bir araya geldi.

Google, Microsoft, Yahoo, Facebook ve Linkedin'in de aralarında bulunduğu 15 büyük şirket, DMARC adı verilen ortak sistem ve çalışma grubuyla güçbirliğine gidecek. 

Bu yolla, e-postaların kimin tarafından gönderildiği konusunda daha güvenilir bir doğrulama sağlanarak, phishing yöntemiyle daha etkin mücadele amaçlanıyor.

Phishing nedir?
Phishing, internet kullanıcılarının e-posta yoluyla kandırılarak kimlik ve şifrelerinin ele geçirilmesi üzerine kurulu bir hırsızlık yöntemi.

Gönderdikleri e-postalara bankalar, Facebook, Google ya da diğer güvenilir internet sitelerinden geliyor görüntüsü veren dolandırıcılar, maildeki linkleri tıklayan kullanıcıları yine sahte sayfalara yönlendiriyor. 

Bu yöntemle kişilerin internet kimliklerini ve şifrelerini ele geçiren dolandırıcılar, bunları banka hesaplarını ele geçirmek, şantaj ve daha birçok yasadışı amaç içinkullanabiliyor. 

PayPal, Google ve Facebook'un öncülüğünde oluşturulan ve kullanılan sistem, diğer internet devleri ve phishinge en fazla maruz kalan banka ve finans kuruluşlarının da katılımıyla daha da güçlenmiş oldu. 

Kaynak:DW Türkçe