Bir antivirüsle PC, cep telefonu ve tableti korumak mümkün
20.04.2012
Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri lideri geliştiricilerinden Kaspersky Lab, birden çok dijital cihazın korunmasını sağlayan Kaspersky ONE'ı Türkiye'de de kullanıma sundu.

ONE, tek lisanslı bir çözüm olup kullanıcıların Windows tabanlı bilgisayarlarını, Mac'lerini, akıllı telefonlarını ve Android tabanlı tabletlerini koruyor.

Kaspersky ONE ürününü Türkiye'de satın alan bir kullanıcı, 1 aktivasyon koduyla 4 farklı korumadan değişik kombinasyonlar yaparak toplam 5 kullanım hakkına sahip olabiliyor. Örneğin bir kullanıcı aynı korumadan 5 adet tercih edebilirken, bir diğer kullanıcı 2 PC, 1 tablet, 1 Mac ve 1 akıllı telefon koruma kombinasyonu yapabiliyor. Tüm kullanıcıların kendi ihtiyacına göre belirleyebileceği bu kombinasyonlarla ister bir aile olun, ister üniversite öğrencisi, 5 farklı kullanım hakkı sunan Kaspersky ONE ile hepsini koruma altına alabiliyorsunuz.

Kaspersky ONE, Windows veya Mac OS X, akıllı telefonlar ve tabletlere yönelik koruma sağlıyor:

- Windows-bazlı PC'ler için kapsamlı internet koruması

- Mac'ler için kötü amaçlı yazılıma karşı ödüllü koruma

- Akıllı telefonlar[1] için siber tehditler ve çalınmaya karşı korunma teknolojisi

- Android-tabanlı tabletler için mobil kötü amaçlı yazılıma karşı gerekli korunma

Günümüzde eş zamanlı olarak pek çok kişisel cihaz kullanılıyor. Öyle ki bir laptop ve masaüstü bilgisayar, bir akıllı telefon ve tabletle eşleştirilebiliyor. Bu cihazlar farklı yazılım ve donanım platformlarına bağlı olabiliyor, ancak ortak olarak İnternet erişimleri var ve büyük miktarda kişisel veri barındırıyor. Bu da cihazları siber suçlara açık bir hale getiriyor. Kaspersky ONE ise her türlü cihazdaki bilgilerin korunmasını sağlıyor.

Kullanıcıların %49.7'si masaüstü, laptop ve akıllı telefon kullanıyor

Kaspersky Lab tarafından 20 farklı ülkenin katılımı ile yapılan araştırmanın Türkiye sonuçlarına göre[2] İnternet kullanıcılarının %42'si aynı zamanda akıllı telefon kullanıcısı. Araştırmaya katılanların %11.2'si ise önümüzdeki 12 ay içerisinde kesinlikle bir tablet bilgisayar almayı planlıyor. İki ve üzeri akıllı telefonu olan hanelerin yüzdesi 18.5 iken; akıllı telefonun yanı sıra iki farklı cihaza sahip olan hanelerin yüzdesi ise %12.9.

Tablet kullanıcılarının %46.5'inin (tabletlerinin yanı sıra) aynı zamanda masaüstü, laptop ve akıllı telefonları var. Bu kullanıcıların %29.1'inin ise masaüstü ve laptop cihazları. Akıllı telefon kullanıcılarının %49.7'sinin ise masaüstü ve laptopları; %25.9'unun ise laptopları var. Nüfusu 1 milyonu aşan şehirlerdeki masaüstü, laptop, akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının oranı %1.3; birden fazla PC ve bir akıllı telefonu olan kullanıcıların oranı ise %11.8.

Uygulama için üyelik güncellemesi gerekmiyor

Kaspersky ONE'ın herhangi bir cihaz için kurulumu ve aktivasyonu, evrensel aktivasyon kodu kullanıldığından dolayı oldukça kolay. Her cihaza özgü uygulama için üyelik güncellemesi gerekmiyor bunun yerine kullanıcılar tek adımlı bir çözüm kullanıyor. Uygulama ve veri tabanı güncellemeleri ücretsiz ve kullanıcılar ürün tarafından hangi özel cihaz kombinasyonunun korunacağına karar verebiliyor.

Kaspersky Lab CEO'su ve kurucusu Eugene Kaspersky: "Bugünlerde kişisel bilgisayarlar kişisel bilgileri saklama konusundaki monopolü kaybetmişti. Ciddi orandaki hassas bilgiler akıllı telefon ve tabletlerde saklanıyordu. Bu da tüm dijital cihazlarınızı siber suça karşı korumanız için oldukça geçerli bir neden. Kaspersky ONE Universal Security ile tüm kişisel PC'ler, Mac'ler, akıllı telefonlar ve Android tabletler tek bir basit çözümle kolaylıkla korunabiliyor" dedi
.