Blancco Dosya, Mobil ve LUN Veri Silme Ürünlerinde DIPCOG Onayı Aldı

İngiliz Savunma Bilgi Güvenliği Ürün İşbirliği Grubu (Defence Infosec Product Co-Operation Group -DIPCOG) silme yazılımının mobil cihazlar, mantıksal birimler (LUN) ve bireysel dosyalarda kullanılabileceğine onay verdi.

Londra, İngiltere, 23 Eylül 2014 – İngiltere Savunma Bakanlığı (MoD) ve diğer devlet daireleri ile kuruluşlar, veri silme ve bilgisayarların yeniden-kullanımına yönelik çözümlerde küresel lider olan Blancco tarafından sunulan ve tabletler, akıllı telefonlar ve  mantıksal birimlerde (LUN) kullanılabilen DIPCOG-onaylı veri silme ürünlerine ilk kez erişim sağlayabiliyorlar.  Resmi Duyarlılığa haiz seviyeye kadar sınıflandırılmış verilerin silim işlemleri için onaylanmış olan Blancco Mobile ve  Blancco LUN, benzer çözümler  arasında  bu seviyede onay kazanan tek çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. DIPCOG ilgili kurumun Güvenlik Başkanlığı’nın (PSyA) inisiyatifine bağlı olarak ürünlerin daha üst bir sınıflandırma alabileceğini de ayrıca belirtmiştir. 
“Blancco DIPCOG tarafından verilen  bu onaylara layık görülmenin haklı gururunu yaşamaktadır zira DIPCOG onayları, durmadan değişen güvenlik engelleri ve teknolojileri karşısında dünyanın en çok onay alan veri silme ürünlerini yaratmaya yönelik kararlılığımızı göstermektedir” diye belirten Blancco Genel Müdürü  Kim Väisänen “Otomatik ve  etkin çözümlerimiz Savunma Bakanlığı ve diğer kurumlara hassas bilgileri güvence altına alabilme, çevre, insan kaynakları ve maliyet açısından fayda  sağlayabilmenin yanı sıra silme işlemini kanıtlayan detaylı ve denetlenebilir bir rapor alabilme imkanını sunmaktadır” diyerek sözlerini tamamlamıştır. 
Blancco’nun veri silme çözümleri, üzerine yazma işlemini, gereksiz veriler içeren saklama kapasitesinin tamamı üzerinde direkt olarak uygular. Üzerine yazma işlemi, fiziksel imha işleminden farklı olarak ekipmanın fonksiyonel kalmasına imkan tanıdığından, hassas bilgiler içeren ekipmanlarda çoğu kez tercih edilen imha işlemi yerine ekipmanın yeniden kullanılmasına izin verir. DIPCOG onaylı ürünler arasında aşağıdakiler yer almaktadır: 

Blancco Mobile
akıllı telefon veya tabletlerin dahili belleklerini güvenli bir şekilde siler ve hassas bilgiler veya gizli bilgiler içerebilen bu cihazların elden çıkarılması sırasında oluşabilecek veri ihlallerine karşı koruma sağlar. 

Blancco LUN
 bireysel sürücülerin yanı sıra aktif bir depolama ortamındaki LUN’lar gibi mantıksal sürücüleri de silmektedir. UNIX, Linux ve ( ATA, SCSI, FC ve iSCSI da dahil olmak üzere) Microsoft Windows tarafından desteklenen herhangi bir disk sürücüsünün çoklu birimlerini eşzamanlı olarak silebilmekte ve değerli ekipmanın imha edilmesi seçeneği yerine otomatize edilmiş ve maliyet-etkin bir alternatif  sunmaktadır.

Blancco LUN ve Blancco Mobile’a verilen DIPCOG onaylarının yanı sıra Blancco File da aktif sistemlerdeki seçilmiş dosya veya klasörlerin güvenli bir şekilde silinmesi konusunda yine DIPCOG onayı almıştır. Söz konusu yazılım, hassas verilerin veya gizli bilgilerin daha düşük sınıflandırmaya sahip cihazlar üzerinde yer aldığı durumlarda veri ihlaline karşı koruma sağlamaktadır.