Blancco, IT Varlıklarından Güvenli Veri Silinmesinde Denetlenebilir Kanıtlar Sunma Konusunda Kurumlara Yardımcı Oluyor


Veri güvenliğine ilişkin gereklilikler dünya çapında arttıkça, daha fazla sayıda kurum sert cezalardan kaçınmak ve uyumluluk gereksinimlerini harfiyen yerine getirdiklerinden emin olmak adına Blancco'nun raporlama çözümlerine başvurmaktadır.

Joensuu, Finlandiya, 30 Haziran 2014 - Veri silme ve bilgisayar geri kullanım çözümlerinde küresel lider konumundaki Blancco, veri sızıntıları nedeniyle karşılaşılan maliyetli cezalardan kaçınmak isteyen kurumlara her zamankinden daha fazla yardımcı oluyor. Blancco ürünleriyle sunulan raporlama çözümlerini kullanan kurumlar,  IT varlıklarından kaldırılan verilere yönelik kurcalamaya dayanıklı kanıtları denetçilerine otomatik olarak sunma imkanına sahip olmaktadırlar.

'Bilgisayar, tablet, akıllı telefon ve diğer cihazlardaki verilerin gizliliğine dair  kanunlar, düzenlemeler ve sektör standartları dünya çapında gitgide daha da katı hale gelmeye devam etmektedir. Sunduğumuz çözümler  veri silmeye ilişkin yasal gereklilikleri çok daha güvenli bir şekilde karşılamalarında kurumlara yardımcı olmaktadır.' diye belirten Blancco Grup Genel Müdürü Kim Vaisanen 'Yasal gerekliliklere uymama, fahiş cezalar, hukuki sorumluluk, marka imajına telafisi olanaksız zarar verilmesi ve hatta hapis anlamına gelebileceğinden risk çok büyüktür' diyerek konunun önemini belirtmiştir.

Yaygın uyum gerekliliklerinin pek çoğu, kurumların IT varlıklarını tekrar pazara sunmadan, yeniden bir işe tahsis etmeden veya geri dönüştürmeye tabi tutmadan önce üzerindeki verilerin tamamını silmelerini zorunlu tutmaktadır. ISO 27001, ISO 15408, PCI DSS, HIPAA, SOX ve yakın gelecekteki Avrupa Birliği Veri Koruma Direktifi gibi veri güvenliği talimatları, ceza riskinin önlenebilmesi amacıyla söz konusu veri silimine dair kanıt sunulmasını gerektirmektedir.

'Blancoo'nun dijital olarak imzalanmış silim raporları, silimin ne zaman, ne şekilde ve kim tarafından yapıldığına dair kritik detayların yanı sıra varlık seri numarası ve donanım durumu hakkında da bilgi vermektedir' diye belirtilen Vaisanen ' Üçüncü taraflarca onaylanan veri silme süreçleri ve sunduğu detaylı raporlama imkanı ile Blancco'nun onaylı/sertifikalı veri silme ürünleri, hem yasal uyumluluğu güvence almakta hem de kamu ya da özel tüm kurumların içini rahatlatmaktadır' diye vurgulamıştır.