BTK haklandı, yüzlerce kullanıcı bilgisi sızdırıldıDigiturk’ün ülke içinde birçok sitenin kapatılmasından sorumlu olduğunu açıklayan ve kendilerine “unnamed_anarchy” diyen grup, kendi iddialarına göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘na (BTK) saldırdı. Grup yüzlerce devlet çalışanı ve vatandaşın e-posta adresi, çalıştığı kurum ve hatta cep telefonu numarasını internete saçtı. 

“OperationDigiturk” adı altında saldırıda bulunacağını açıklayan ve kendilerini ‘Anonymous destekçisi unnamed_anarchy’ olarak tanıtan grup, BTK’danyüzlerce kullanıcı bilgisi sızdırdı. Bilgiler arasında tam isim, çalışılan kurum, devlete ya da Turkcell, Avea, Vodafone gibi kurumlara ait e-posta adresleri, kişisel cep telefonu numaraları ve doğrudan ikâmet adresleri yer aldı.

Türkiye’den internete bağlantı hizmeti veren tüm operatörlerden bağlantı kuran bazı kişilerin kişisel bilgileri birçok yerde yayımlandı. Bu operatörler arasında TTNET, Superonline, Turknet, Vodafone, Turkcell, Smile, Millenicom, Avea, Turk Telekom, Digiturk gibi büyük şirketler bulunuyor.

Twitter üzerinden @ODigiturk adresinden yapılan duyuruda kişisel bilgilerin yer aldığı adresler paylaşıldı. Ayrıca 500 binin üzerinde takipçisi bulunan@Anonymous hesabından da BTK’nın haklandığı haberi duyuruldu.

Detaylar için Cyber War News sitesinin http://www.cyberwarnews.info/2012/02/14/turkish-information-technologies-and-communications-authority-hacked-and-lots-of-data-leaked/adresini ziyaret edebilirsiniz.

Konuyla ilgili BTK’dan görüş almaya çalışıyoruz. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Güncelleme: Ankara’dan Yusuf Çağlayan’ın aktardığı bilgiye göre BTK yetkilileri sistemlerine yönelik bir saldırı olduğunu teyit ettiler. Ancak saldırının kritik sistemlere odaklanmadığını, yeni açılan online şikayet bildirim sistemini hedef aldığını açıkladılar.

Saldırı sonrasında paylaşılan bilgilerin ise online şikayet bildirim sistemine gelen şikayetleri değerlendiren personele ve şikayette bulunan kişilere ait olduğunu söylediler. Diğer dosyalarda yer alan şirket bilgilerinin ise gelen şikayetlerin yönlendirildiği şirketlere ait olduğunu belirttiler.

BTK yetkilileri, paylaşılan hesap bilgilerinin ve şifrelerin ise sadece online şikayet bildirimi sistemi üzerinde geçici olarak kullanılan şifre bilgileri olduğunu açıkladılar. Saldırılara karşı önlem olarak dün akşam itibariyle online şikayet sistemi devre dışı bırakıldı. Gerekli düzenlemelerin ardından sayfa tekrar hizmete alınacak.

İnterpromedya Haber Merkezi - 14 Şubat 2012