EasyLock ile Daha Kolay ve Daha İyi Veri Güvenliği


Veriler hiçbir zaman bugün olduğundan daha savunmasız olmadı. Şirketler, dünyanın en köklü markalarının ve güvenilen çevrimiçi hizmetlerin bile temeline acımasız dalgalar halinde yapılan saldırıların yanında, kendilerine ait verileri güvende tutmaya çalışıyorlar. Dünya genelinde veri koruma düzenlemelerinin benimsenmesinden ve her veri toplayıcısının bunlara uyma ihtiyacından dolayı da ek bir baskı kaynağı olmaktadır.

Hareket halindeki veriler, sadece fiziksel hırsızlıklara değil, aynı zamanda insan hatasına da açık olduğu için, veri kaybına özellikle duyarlıdır: taşınabilir aygıtlar genellikle unutulabilir, kaybolabilir veya üçüncü taraflarının tahrifatına açık olabilir. Günümüzün iş gücü giderek daha dinamik hale geldiğinden dolayı kuruluşlar, çalışanlarının bir yandan hareketliliklerini sürdürmelerine izin verirken, aynı zamanda yanlarında taşıdıkları verileri de koruyacak çözümler aramaktadır.

EasyLock Enforced Encryption, şirketlerin bir şirket ağından bir USB cihaza kopyalanan tüm verileri otomatik olarak şifrelemesini sağlayarak veri korumasındaki bu özel güvenlik açığını gidermek için geliştirilmiştir.

EasyLock’un temel işlevleri

Hareket halindeki verilerin korunması, kurulduğu 2004 yılından bu yana CoSoSys’in veri koruma ürünleri serisinin mihenk taşlarından biri olmuştur. İlk uygulaması olan Lock it Easy, aslında USB Flash Sürücüleri ile ilgili verileri güvenli hale getirmiştir. O zamandan beri, USB veri koruma ve şifreleme, sunduğumuz ürünlerde, Veri Kaybı Önleme çözümümüz Endpoint Protector’ın bir modülü olarak ve bağımsız sunulan bir ürün olarak sunulmaya devam ediyor.

EasyLock Enforced Encryption, bu çözümlerin en güncel halidie ve Endpoint Protector'ın bir parçası olarak kullanıldığında ya da kendi başına kullanıldığında USB aygıtlarına manuel olarak yüklendiğinde otomatik olarak dağıtılabilir. Uygulama kök klasöre yüklendikten sonra, cihaza kopyalanan tüm veriler otomatik olarak yüksek otoritelerce onaylı 256bit AES CBC modu şifrelemesi ile şifrelenecektir. Verilere daha sonra sadece yetkili bilgisayarlarda güvenli bir şifre ile erişilebilir.
EasyLock Enforced Encryption çapraz platformdur; yani şifreli verilere hem MacOS'ten hem de Windows bilgisayarlarından sorunsuzca erişilebilir.

Ek özellikleri, BT yöneticilerinin bir cihaz kaybolduğunda veya çalındığında verileri uzaktan silmesine, USB cihaz kullanıcılarına mesaj göndermesine veya şifre değişikliği isteğinde bulunmasına izin verir. Ayarlar ayrıca, bir USB flash sürücüdeki verilerin yalnızca şirket ağındaki bilgisayarlara bağlandığında okunabilmesini sağlayabilir.

EasyLock ayrıca, uygulama kullanılarak şifrelenmiş tüm verilerin kayıtlarını ve şirket ağının dışında bile kopyalandığı dosyaların takibini sağlar. Günlükler EasyLock istemcisi içinde oluşturulur ve daha sonra USB'ler bir şirket bilgisayarına bağlandığında yöneticilere iletilir.

Yeni Görünüş ve Daha Fazlası

Endpoint Protector’ın 5.2 güncellemesi, EasyLock Enforced Encryption’da da önemli gelişmeler sağladı. Arayüz, daha fazla kullanım kolaylığı ve geliştirilmiş genel kullanıcı deneyimi için yeniden tasarlandı; güvenlik seviyesi artırıldı. Yeni özelliği sayesinde EasyLock Enforced Encryption, artık birden çok güvenilir Endpoint Protector Sunucusunu destekleyebiliyor.

EasyLock kullanan firmalar, çalışanlarının hassas verilerinin güvenliği için endişe etmeden, seyahat etmelerine veya uzaktan çalışmasına izin verebilir. EasyLock'u şirket çapında uygulayarak, yalnızca USB cihazlarının çalınması veya kaybolması sebebiyle gizli bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından erişilememesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uyumluluk önerileri ve bazı durumlarda en son veri koruma düzenlemeleri altındaki yükümlülükleri de karşılayabilirler.