Eğer Facebook Verilerinizi Sızdırırsa?


En son yaşanan olaylarda Facebook sunucularından verilerin sızdırılması, en iyi bulut servislerinin bile mükemmel olmadığını bir kere daha gösterdi. Bu nedenle, her kullanıcının kendine ait bir kaza hali aksiyon planına ihtiyacı var.

Eğer haberi henüz duymadıysanız aktaralım, geçtiğimiz hafta sonundan önce Facebook güvenlik ekibi Facebook kodundan kaynaklanan bir hata nedeniyle 6 milyon kullanıcının iletişim bilgilerinin izinsiz kişiler tarafından erişilebilir hale geldiğini söyledi.

Daha ayrıntılı anlatmak gerkirse, Facebook hesabını arşivlemek için "Download Your Information - DYI (Kişisel bilgilerini indir)" aracını kullanan kullanıcılar, kendi kontaklarının veya biri bağlantısı olan insanların eposta adresleri ve  telefon numalarınında ekstradan kendilerine geldiğini gördüler. Hasarı önlemek için Facebook DYI aracını geçici olarak kapattı ancak, o zamana kadar sızan verileri artık sonsuza kadar ortalıkta gezecek.

Eğer verileriniz bir başkası tarafından indirilmişse Facebook size bir uyarı mektubu gönderecektir. Şirket "benim verilerimi kim indirdi" sorusuna cevap vermiyor ancak kaç kişi tarafından indirildiği bilgisini iletiyor. Bu sayı da genellikle 1 veya iki oluyor. Sızıntının sınırlı olması nedeniyle bu veriler kimlik hırsızlığı veya diğer tehlikeli aktivitelerde kullanılmaya yetecek boyutta değil. Ancak sızdırılan eposta/telefonlarınıza gelecek beklenmeyen çağrıları veya mektuplar için uyanık olmalısınız.

Siber suçlular genellikle bu tür durumları oltalama saldırıları için kullanılar bu nedenle gelen mektupları okurken ve herhangi bir linke tıklarken çok dikkatli olun. Facebook tarafından gönderilen mektup sadece Facebook sitesine yönlendiren bir link ve aşağıdaki yazıları içeriyor:Bu sayfada şifreniz de dahil olmak üzere herhangi bir bilginizi girmeniz istenmiyor.

Bu tür veri sızıntılarının size minimum zarar vermesi için herhangi bir bulut servisine üye olurken şu kuralları izlemeye özen gösterin:

Sosyal ağlardan gelecek uyarıları almak için güvenilir bir eposta adresi kullanın. Arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız ile iletişim kurmak için farklı bilr eposta adresi kullanın. Banka ve diğer önemli yerlerden gelecek bilgileriniz için ise yüksek güvenlikli bir başka hesap kullanın.

Önemli bilgileriniz için farklı bir telefon numaranız olması gereksinimini gözden geçirin.

Kullandığınız tüm web servisleri için tekil ve karmaşık şifreler kullanın. Şifrelerinizi yönetmek için Kaspersky PURE kullanabilirsiniz.

Her zaman hata olma ihtimali vardır. Bir yazı veya resmi "arkdaşlarıma özel" veya "kişisel" olarak işaretleseniz bile onu başka kimsenin görmeyeceğini garanti edemezsiniz. Bu nedenle hassas şeyleri yüz yüzeyken elden paylaşmak her zaman daha güvenlidir.

Herhangi bir bulut servisinde kişisel verileriniz var ise onları kriptolamayı düşünmelisiniz.