Başarı Hikayesi - Faronics Deep Freeze ve Dubai Middlesex Üniversitesi

Özgeçmiş
Dubai Middlesex Üniversitesi uluslararası üne sahip olan Londra Middlesex Üniversitesi’nin ilk denizaşırı kampüsüdür. Öğrencilerine ilgi çekici ve zengin içerikte akademik programlar sunarak onların kültürel ve bilimsel ihtiyaçlarını karşılama amacına odaklanan üniversite global bir eğitim kurumudur.
60 değişik ülkeden yaklaşık 1700 adet öğrenciye haiz üniversite çok çeşitli konularda 30 farklı lisans programını üstün başarı ile yürütmektedir.

Problem
Middlesex Üniversitesi BT departmanının başı malware tehlikeleri ve sistemlerin stabil olmamasından kaynaklanan sorunlardan dolayı belada idi. Öğrenciler sıkça önemli sistem dosyalarını yanlışlıkla silmekte veya sistemlere kötü niyetli yazılımları yüklemekte idiler, dolayısı ile sistemler sürekli sorunlu olmalarından ötürü kullanılamaz durumdaydı. Aynı zamanda sorunlu sistemlerin bakımı da ciddi maliyet tutmakta ve BT departmanını sürekli meşgul etmekteydi. Üniversite yönetimi BT bakım maliyetlerini düşürmek ve sistemlerin stabilite oranlarını yükseltmek amaçlı ürün arayışına girdi.

Çözüm
Üniversitenin BT Departmanı Müdürü olan Mahir Vrazalic daha önce çalıştığı kolejden Faronics Deep Freeze’i çok iyi bir şekilde tanımakta idi. Ürünü daha önce kullanan ve ürünün BT destek taleplerini yaklaşık olarak %63 oranında azalttığını bilen Vrazalic, hiç düşünmeden yönetime Deep Freeze alınması yönünde rapor verdi. Üniversite yönetiminin de onayı ile Deep Freeze kampüste yaklaşık 10000 adet satın alınarak kampüs genelindeki terminal PC’lere yüklendi. Böylelikle BT departmanı çok daha önem arz eden kritik projelere foküs olmaya başladı. Üniversitede Deep Freeze Windows ve MAC platformlarında üstün performans ile çalışmakta ve getirdiği birçok fayda ile üniversite BT ortamına değer katmaya devam etmektedir.