Felicity Aston, Kaspersky Lab sponsorluğunda dünya rekoru kırdı


Ünlü Britanyalı kutup kaşifi Felicity Aston, Kaspersky ONE Transantarktik Yolculuğu’nu tamamlayarak, Antarktika’yı tek başına geçen ilk kadın olarak bir dünya rekoru kırdı. 

Rotasına 25 Kasım 2011 tarihinde, Ross Buz Sahanlığı’ndan Leverett Buzulu’na kadar, Transantarktik Dağları’nı geçip, sadece tek günlük dinlenme arası verdiği Güney Kutbu’na ulaşarak başlayan Aston; Polar Platosu’nu geçerek Ronne Buz Sahanlığı’na devam etti. Felicity, 22 Ocak tarihinde yeni bir dünya rekoru kırarak, yolculuğunu tamamladı. Aston, 59 günde yaklaşık 1700 km katetti.

Kaspersky Lab Başkanı ve CEO’su Eugene Kaspersky, Felicity’nin rekor varış noktasına erişmesi hakkında; “Felicity’yi muhteşem başarısından dolayı tebrik ediyoruz. Eminim bu rekor, bundan sonrası için önemli bir mihenk taşı olacak. Felicity ve bizi birleştiren nokta tehlikeli çevresel koşullarla savaşmak ve sürekli ilerlemek. Onun başarıları dünyadaki bütün takımlarımıza ilham kaynağı oluyor” dedi.

Felicity Aston hedefine ulaşması ve rekoru üzerine şunları söyledi: “Bunu başarmaktan dolayı ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Bu yolculuğa kendimi hem fiziki hem de zihnen çok uzun süre hazırladım. Ve şu anda varış noktama ulaşmış, ciddi hava koşullarını atlatmış, ama hepsinden önemlisi, korkularımı yenmiş olarak buradayım. Bu anı asla unutmayacağım ve eminim ki bu hatıra beni gelecekte başka geziler için de teşvik edecek” dedi.

Felicity’nin 59 gün süren bu yolculuğu, geziye özel hazırlanmış internet sitesinden, YouTube ve Facebook üzerinden canlı olarak takip edildi. Felicity’nin takipçileri diledikleri destek mesajlarını gönderebildi ve yolculuğun bitiminde, Felicity’ye başından beri destekleyenlerin profil fotoğraflarından oluşan bir pankart hediye edildi.

İnterpromedya Haber Merkezi -