FireEye Mobil Tehdit Önleme Platformu’na Android Mobil Uygulamasını İlave Etti


Yeni özellikler, evrimleşen Mobil Tehditler karşısında kurum ve çalışanlara Gerçek-Zamanlı Korunma olanağı sağlıyor.

Miltipas, CA-Nisan 29, 2014- Günümüzün gelişmiş siber saldırılarını durdurma konusunda  lider bir kuruluş olan FireEye, Inc  (NASDAQ:FEYE) FireEye Mobil Tehdit Önleme (Mobile Threat Prevention) MTP platformunun  FireEye  Mobil Güvenlik (Mobile Security TM )uygulamasının devreye alınmasıyla daha da genişlediğini duyurdu. Bu genişlemeyle, kurumlar FireEye Multi-Vector Virtual Execution TM  motoru teknolojisi ve FireEye Dynamic Threat Intelligence TM sayesinde Android TM platformda yer alan cihazları koruyabilecekler. MTP’de gerçekleştirilen bu gelişmeler, mevcut Mobil Cihaz Yönetimi ile uyumlu mobil cihazlara –artık imza-bazlı geleneksel araçlara bel bağlamaksızın- kötü niyetli yazılımla ilintili dinamik güvenlik özelliklerini ilave ediyor. Yeni FireEye Mobil Güvenlik Uygulaması’nın  Haziran 2014 sonuna doğru büyük çapta kullanıma hazır olması bekleniyor.
“Mobil güvenlik, tıpkı gelişmiş, inatçı tehdit saldırıları gibi, günümüzde bir kurumun en üst noktadaki güvenlik hassasiyetidir, ancak büyük ölçüde geleneksel savunmaya bel bağlamıştır,” diyen FireEye ürünleri kıdemli başkan yardımcısı Manish Gupta, “ küresel işgücünün neredeyse yarısının kişisel telefonlarını iş amaçlı kullanıyor olduğu düşünüldüğünde, genişletilmiş Mobil Tehdit Önleme platformunun,  kurumlara FireEye ismiyle beraber anılan gelişmiş korumayı kullanarak- verilerini mobil tehditlerden korumada çok büyük kolaylık sağladığını” belirtmiştir.    
Android ekosistemine odaklanan FireEye Mobil Tehdit Önleme platformu sistem yöneticileri ve çalışanlara, tek bir kontrol paneli ve sistemi yormayan Android uygulama vasıtasıyla kendi mevcut şebekeleri ve cihazları üzerinden mobil tehdit görünürlüğü sağlamaktadır. Android uygulama, hibrid bir bulut modelinin kullanılmasıyla, bir yandan buluttaki kullanıcı uygulamalarının imzasız (signature-less)analizini gerçekleştirirken, diğer yandan da hassas çalışan bilgilerinin yerinde kalmasına olanak tanımaktadır. Yeni uygulama ve yönetim araçlarıyla donatılan FireEye Mobil Tehdit Önleme Platformu, davranışsal analiz kullanımı sayesinde bilinmeyen mobil tehditleri artık gerçek zamanlı olarak tespit edebilecek şekilde tasarlanmış olup, kötü niyetli uygulamaların işleyişini engellemekte ve şüpheli uygulamalar konusunda kullanıcı ve sistem yöneticilerini ikaz etmektedir.
Forrester kıdemli analisti Tyler Shields,  Forrester araştırma raporunun Ekim 2013 sayısında “ Mobil büyüme kurum bünyesinde devam ettiği müddetçe, gerçek riskler uygulama güvenliği katmanında zorlayıcı olacaktır. Sadece seçilen cihazın güvenliğini dikkate almak yetersiz kalmaktadır,” demiş “Mobil Uygulama Güvenliği Programınızın seviyesini yükseltme zamanının geldiğine” dikkat çekmiştir.
Cihaz ve uygulamaların yayılma alanı açısından ele alındığında (spanning devices & applications), FireEye’ın  güçlendirilmiş Mobil Tehdit Önleme Platformunun sunduğu olanaklar arasında artık aşağıdakiler de yer almaktadır:
•    FireEye Dynamic Threat Intelligence’a (FireEye Dinamik Tehdit İstihbaratı’na) anında erişim- Google Play®de yer alan önceden analiz edilmiş 2 milyondan fazla uygulamadan oluşan ansiklopedinin yanı sıra üçüncü taraf uygulama dükkanlarındakileri de karşılaştırarak  uygulamalara dair değerlendirmede bulunma imkanı. Bu imkana tehdit skorları ve davranışsal detayların yanı sıra istenildiğinde ulaşılabilecek tehdit değerlemesi de dahildir.
FireEye Mobil Tehdit Önleme Platformu, sektörün önde gelen mobil kötü niyetli yazılım tespit ve önleme özelliklerini sunmanın yanı sıra bulut-tabanlı bir uygulama tehdidi değerlendirme çözümünü de  beraberinde getirmektedir.  Yeni çözümün beta müşterisi olabilmek için nasıl bir yol izleyebileceğinizi öğrenmek ve  FireEye Tehdit Önleme ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için lütfen http://www.fireeye.com/MTP adresini ziyaret ediniz.