Geleneksel ve Siber suçlar

Banka soyguncularının çok net bir motivasyon kaynağı var: para. Her şey bu noktadan başlıyor ve tek yapmanız gereken onu ele geçirmek. Fakat son araştırmaların da gösterdiği gibi pek çok riski olan banka soygunu çok karlı bir eylem değil. Ancak insanlar yine de banka soymaya devam ediyor. Siber suçlular da benzer bir motivasyona sahipler, kazançları çok yüksek boyutta ve yakalanma riskleri çok daha düşük. O zaman soru şu: neden siber suçlar konusunda işler daha kötüye gitmiyor?

Eğer suçu işlemenin zorluk derecesine bakarsanız, insanların neden bu kadar uğraşa girerek banka soyduklarını anlamak çok zor. Bankalar tarafından oluşturulan güvenlik önlemleri banka soyguncuları için hayatı oldukça zor hale getiriyor. Soyguncular hedeflerin ulaşmak için insan kapanları, hareket sensörleri, zaman ayarlı kilitler, sessiz alarmlar, özel tasarımlı kasalar ve silahlı korumalar gibi bir çok engeli aşmak zorunda. Parayı ele geçirmek çok zor ancak tüm bunlara rağmen paraya ulaşsanız bile suç işleyerek edindiğiniz bu haksız kazancın bir hayal kırıklığı olması işten bile değil.  İngiltere de yayınlanan bir araştırmaya göre banka soyguncuları her soygundan ortalama 19.800$ civarında bir para ele geçiriyorlar.

Araştırmanın yazarları Barry Reilly, Neil Rickman ve Robert Witt, "Başarılı bir soygundan sonra bile soyguncuların lüks içinde uzun süre yaşamaları pek mümkün değildir. İngiltere için tam zamanlı bir iş için yıllık ortalama gelir 26.000£ civarındadır. Bu durumda soyguncuların ele geçirdikleri para onlara ortalama bir seviyede altı ay civarında bir yaşam için yetecektir."

Yani banka soygununun geri dönüşü göreceli olarak düşük olmakla birlikte, yakalanma riski ve engeller oldukça fazla. Bu durum her yıl neden az sqyıda banka soygunu girişimi olduğunu açıklıyor - 10.500 banka şubesinin bulunduğu İngiltere 2007 yılında sadece 106 soygun girişimi olmuş. Bu da gösteriyor ki banka soymak geçinmek için iyi bir tercih değil.

Bruce Schneier bi blog yazısında "Tüm mantıksal ekonomik analizlerde negatif çıkmasına rağmen neden hala insanlar banka soygunu yapar? Bu bana çok ilginç geliyor" diyor.

"Bunun cevabı, insanların bunu düşünemiyecek kadar kötü bir durumda olmalarında yatıyor. Öyle kötü bir durumdalar ki, düşündükleri eylemi başarıyla yerine getirmeleri halinde kendilerine getirisinin ne olacağını ve kayıplarının neler olacağını bile hesaplıyamıyorlar"

Diğer yandan siber suçlar, düşük riskleri ve yüksek getirileri ile suçlulara çok daha iyi bir alternatif sunuyor. Düşük seviyedeki raporlama ve diğer faktörler yüzünden siber suçlar neticesinde elde edilen paranın miktarını belirlemek oldukça zor ancak tahminler global olarak onlarca milyar dolar civarına ulaştığını işaret ediyor. Online suçların potansiyeli ekonomik açıdan çekici bir suç olmalarını doğuruyor.

Yazının tamamını okumak için: Threatpost