Güvenli Online Alışveriş


Banka ve kredi kartlarının kullanılması; online alışverişte, otel rezervasyonunda, araba kiralamada ve uçak bileti satın almada giderek daha çok tercih edilen bir yöntem olmaya başladı. Kaspersky Lab, online alışverişlerde kullanıcıların önlem alması gereken noktaları açıkladı.

Online ödemelerin artış göstermesi, online müşteriler tarafından ziyaret edilen bankalar ve mağazaların web siteleri girilen gizli bilgilere ulaşmakta usta olan dolandırıcıların dikkatinden kaçmıyor.

Kaspersky Lab uzmanları dolandırıcılık içeriği olan ve çok geniş seçeneklerle ürün sunan web sitelerinin varlığına dikkat çekti. İşte tüm detaylar:

 

1. Mutlaka sanal kart kullanın

Kaspersky Lab analisti Andrey Kostin, online alışveriş yaparken sadece online işlemler için ayrı bir sanal kart çıkartılması ve hesabın her alışverişten hemen önce doldurulmasının dolandırıcılık tehlikelerine karşı alınabilecek önlemlerin başında geldiğine dikkat çekti. Kostin, alışveriş yapılacak online mağaza seçiminde tedbirli olunması gerektiğini ve online alışverişlerin bilinen ve tavsiye edilen bir şirketten yapılması gerektiğini belirtti ve ekledi: “Online mağaza araştırması yapılırken, dolandırıcı bir web sayfası ile karşılaşmanızın her zaman olası olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.”

2. Sahte sitelerdeki çalışmayan bağlantılara dikkat!

Üzerinden dolandırıcılık yapılan web siteleri genelde kısa ömürlü olduklarından dolayı kötü amaçlı kullanıcılar çoğunlukla site tasarımlarına çok vakit harcamıyor. Sahte web siteleri çalışmayan bağlantılara ve çalışmayan ya da hata mesajı veren sekme ve sayfalara sahip olabilir. Eğer bir online mağazanın güvenilirliği hakkında şüphe var ise, bir internet araştırması mağazanın iletişim detayları, banka detayları ve daha fazlası ile ilgili bilgi verebilir.

3. Adres ‘Https’ ile başlamıyorsa ödeme yapmayın

Online alışveriş esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ödeme işleminin yapıldığı zamandır. Bir mağazanın web sitesine girilen gizli bilgilerin, kötü niyetli kullanıcıların erişimini engellemek için, kriptolanmış olması gerekir. Kullanıcıların ilk bakması gereken nokta, ‘Http’nin yanı sıra adres çubuğundaki ‘s’ harfidir. Ek olarak, eğer bir web sitesi bir güvenilirlik sertifikasına sahipse, adres çubuğunda ya da tarayıcı durum çubuğunda küçük bir kilit işareti de vardır.

4. Güvenilir ödeme sistemlerini tercih edin

Alışveriş yapanlar genelde PayPal, online ödeme sistemi, WebMoney gibi mağazanın kendi ödeme formu dışında başka bir sistemle ödeme gibi seçeneklere sahiptir. Eğer sertifika sunan mağaza hakkında şüpheler varsa, bu sistemlerden biri tercih edilebilir. Bu sistemler tam koruma sağlamamakla beraber kişisel verileri gizli tutar ve daha büyük kayıplara karşı koruma sağlar.

5. Ortak bilgisayarları tercih etmeyin

Bu tuzaklara düşmek sadece alışveriş müşterilerine değil, online bankaların müşterilerine de zarar veriyor. Siber suçlular bu bankaların ya da diğer finansal kuruluşların çok benzeri olan web sitelerine kullanıcıları çekerler ve bunun için de spyware denilen casus yazılımları kullanır. Verilerin açığa çıkartılma riski ortak bir bilgisayar kullanırken, banka kartları ile alışveriş yaparken veya güvenliksiz ve herkese açık bir kablosuz internet ağına bağlıyken daha yüksektir.

6. Zor bir şifre seçmeye özen gösterin

“Online alışverişten veya online bankacılık servislerini kullanmaktan çekinmeyin. Sadece dikkatli olun ve bu basit adımları izleyin” diyen Kostin, bu sayede internetin sunduğu tüm kolaylıklardan faydalanabileceğimizi belirtiyor ve ekliyor: “Çözülmesi zor bir şifre seçin. Gizli bilgi için sanal klavye kullanın. Online bankacılık işlemleri yaparken, çoğu antivirüs çözümünde kullanılan bir site eleme sistemi kullanabilir ve gizli bilgilerinizin çalınma riskini en aza indirebilirsiniz.”