Haklayıcılar dünyayı işgal etti

FBI ve Britanya polisinin yanı sıra Slovenya’nın en büyük bankasının web sitesi, İsveç hükümetinin sitesi ve daha önce de Yunanistan Adalet Bakanlığı web sitesi çökertildi. Polonya Başbakanı protestolar nedeniyleACTA’nın rafa kaldırılabileceğini açıkladı.

‘Haktivist’ grup olarak adını duyuran Anonymous, FBI ajanları ile Londra’daki dedektiflerin konuşma kayıtlarını internete verdi. Britanya polisinden yapılan açıklamaya göre, yasadışı kaydedilen aramalar hakkında soruşturma başlatıldı.

Anonymous, yayınlanan telefon görüşmelerinin yanında, Anonymous, LulzSec, Antisec ve diğer gruplar hakkında araştırmada bulunan FBI ajanları ve Britanya polis yetkililerinin e-posta adreslerini yayımladı. (burada)

16 dakikalık polis kaydına ulaşılmasında bir FBI çalışanından sızdırılan güvenlik kodunun etkili olduğu sanılıyor. Bu grubun FBI’ın konuşma kayıtlarına ulaşabilmesi sahiden hayret verici.

Yunanistan’dan sonra İsveç ve Slovenya da hedef alındı

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan Adalet Bakanlığı’nın web sitesini çökerterekbirçok veriyi çalan grup, İsveç ve Slovenya’yı da hedef aldı. Cumartesi günü gerçekleştirilen saldırıda İsveç hükümetinin web sitesi DDoS saldırılarıyla çökertildi.

Hükümet Sözcüsü Jacob Lagercranser web sitesinin çökertildiğini doğrularken, henüz çalınan bir veri tespit etmediklerini aktardı. isveç’teki saldırıyı düzenleyen CyberForce isimli grup, Anonymous’un bir parçası olduğunu belirtti. Protestolarını caddeler yerine internet ortamında gerçekleştirdiklerini belirten grup, saldırının ACTA nedeniyle gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

Slovenya’nın en büyük bankası NLB de saldırılardan nasibini aldı. ACTA nedeniyle gerçekleştirildiği bildirilen saldırının ardında yine Anonymous ismi yer aldı. Saldırılarda yine çok fazla talep ile sitelerin çökertildiği DDoS yöntemi kullanıldı.

Ticarette Sahteciliğin Önlenmesi Sözleşmesi (ACTA) nedeniyle saldırılar gerçekleşirken, yasaya verilen desteğin çekilmemesi halinde Sloven hükümetinin de sitelerinin çökertileceği tehdidinde bulunuldu.

Polonya ACTA’yı beklemeye alabileceğini açıkladı

Slovenya’da gerçekleştirilen siber saldırının yanında yaklaşık 2 bin kişi ACTA karşıtı gösteriler düzenlemek üzere hükümet binasının önünde buluştu. Kapitalizmin protesto edildiği gösterilerde 22 ülke arasında imzalanan ACTA’nın durdurulması istendi.

Varşova’da da birçok insan ACTA’yı protesto için sokaklara döküldü. Gelişmeler üzerine Polonya Başbakanı Donald Tusk, çevrimiçi ve fiziksel protestoların ardından ACTA’nın askıya alınabileceğini duyurdu.

ACTA nedir?

Ticarette Sahteciliğin Önlenmesi Sözleşmesi (Anti-Counterfeiting Trademark Agreement -ACTA), 22 Avrupa Birliği ülkesi ve AB’nin kendsinin de bulunduğu Büyük Britanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Maceristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovenya, İspanya ve İsveç ülkelerinin imzaladığı bir anlaşma metni.

Yapılan anlaşma çerçevesinde fiziksel ve sayısal taklit ürünlere karşı işbirliğinde bulunulması öngörülüyor. İnternet servis sağlayıcılarında hükümetlerin isteği doğrultusunda engellemeler yapılmasını içeren anlaşmanın doğrudan paylaşım sitelerinin ve internetteki ifade özgürlüğünün önüne geçmesi bekleniyor.

Evren Gülyaşar - 5 Şubat 2012