Anormallikleri görmezden gelme...

Anormallikleri görmezden gelme...

3. Anormallikleri görmezden gelmek: Hacker'lar ya da virüsler fark edilmeden sistemlere girebilse de anormal bir şey yapmadan sizi etkilemeleri güçtür. Hacker'ların ağda dolaşmaları, normalde birbiriyle iletişim kurmayan bilgisayarları birbirlerine bağlamaları gerekecektir. Birçok kullanıcı, hangi etkinliklerin normalin üzerinde olduğunu çoğu zaman fark bile edemiyor. 

4. Parola güvenliğini ihmal etmek:Hepimiz, genellikle parolalarımızın güçlü olduğunu düşünürüz ancak aslında bu gerçek olmayabilir. Eğer gerçekten güçlü bir parola isteniyorsa, tahmin edilemeyecek, çoğu zaman anlam bile taşımayan harf - rakam kombinasyonları denenmelidir. Ancak kullanıcılar hatırlayabilecekleri parolaları kullanıp bunun güvenli olduğu yanılgısına düşebiliyor.

5. Kendi kendini kontrol altında tutamamak: En zayıf halkanın kullanıcı olduğu her zaman söylenir. Siz her türlü önlemi eksiksiz bir biçimde alsanız bile, gelen bir e-postadaki bağlantıya tıklamaktan kendinizi alamayabilirsiniz. Eğer bu bağlantı kötü niyetli bir siteye yönlendirme yapıyorsa, o zaman aldığınız tüm önlemler de, tek bir tıklama ile yerle bir olabilir... 

Kullanıcıların çoğu, 10 sene önce popüler olan zararlı e-posta eklerinden haberdar olsa da web sitelerinden ve web sitesi reklamlarından, Facebook uygulamalarından gelecek zararlılardan bihaberler. Kullanıcılar, sahte bir antivirüs ile gerçeği arasındaki farkı anlamayabiliyorlar.