Yılın bu zamanı genellikle kendinize, ailenize veya iş yerinize yeni bilgisayar aldığınız zamanlardır. Bu nedenle de çok para vererek aldığınız bu cihazlarınızı korumak için anti-virüs koruması paketleri araştırmaya başlarsınız. Artık aramayı sonlandırma zamanı geldi.

Bağımsız BT güvenliği analizi firması AV-TEST tarafından 2013 Ekim-Kasım aylarında gerçekleştirilen testler sonucunda Kaspersky Internet Security 2014 ve Kaspersky Endpoint Security for Business ürünleri ev ve kurumsal kullanıcılar için en üst seviye güvenlik çözümleri olarak değerlendirildi. Kaspersky Lab ürünleri üzerinde gerçekleştirilen tüm testlerde kullanılan bilgisayarların performansı etkilenmeden tüm özellikler test edildi.

Kaspersky Lab araştırma bölümü CTO'su Nikita Shvetsov açıklamasında "Güvenlik çözümü üreticileri, genellikle bilgisayar performansını etkilememek ve tehdit algılama kalitesi arasında seçim yapmak zorunda kalır. Ancak Kaspersky Lab ürünleri Windows XP gibi eski işletim sistemlerinde bile, bilgisayarınızı yavaşlatmadan yüksek seviye koruma sağlar. AV-TEST tarafından gerçekleştirilen en son testler bunu doğruluyor" diyor.

AV-TEST analizleri 20.000 zararlı yazılım kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bu zararlı yazılımlardan 135 tanesi günümüzün en zararlı tehditlerinden seçilmiştir. Özellikle seçilen bu 135 zararlı yazılım zarar verme potansiyelleri yüzünden özellikle seçilmiştir ve güvenlik çözümlerinin koruma özelliklerini değerlendirmek için önemlidirler. Tüm testler 32-bit Windows XP SP3 üzerinden gerçekleşitirilmiştir.

Kaspersky Internet Security 2014 ev kullanıcıları için en iyi çözüm olduğunu kanıtları ve katılan 25 antivirüs çözümü arasından en yüksek skor olan 18 puanı alan tek yazılım oldu. Kaspersky Internet Security organizatörler tarafından sağlanan tüm zararlı yazılımları hiç hata yapmadan, eksiksiz ve bilgisayarın performansına negetif etkide bulunmadan tespit etti.

Diğer yandan, Kaspersky Endpoint Security for Business ise 18 puan üzerinden 17.5 alarak kurumsal kategoride en yüksek başarıyı sağladı. Siber sadırıları tespit etme ve hatalı virüs uyarılarını engelleme konusunda gerçekleştirilen testlerden en yüksek puanı aldı.

Bağımsız testlerde Kaspersky Lab ürünlerinin en yüksek puanı alması ilk kez gerçekleşmiyor. Kaspersky Internet Security, 2013 Temmuz - Haziran aylarında Dennis Technology Labs tarafından ev kullanıcılarına yönelik ürünler üzerinde gerçekleştirilen testlerde de en iyi koruma ürünü olarak seçilmişti. Ağustos ayında ise SC Magazine, Kaspersky Endpoint Security for Business ürününü kurumsal ortamlar için "En iyi alışveriş seçimi" olarak duyurmuştu.