AV-Comparatives.org yıl boyunca çeşitli yöntemlerle güvenlik ürünleri üzerinde testler yapmaktadır. Testleri geçebilen her ürün STANDARD seviyesinde puan almaktadır. Diğerlerinden iyi olan ancak hala üzerinde çalışma gerektiren bölümleri olan ürünler ADVANCED olarak puanlanır. En iyi puanları alan ise ADVANCED+ olarak sınıflandırılır. AV-Comparatives.org yıl sonunda tüm testlerin sonuçlarını ve yılın ürününü duyurur. Bu yılın ürünü olarak, tüm testleri birincilike geçen Kaspersky seçilmiştir.

Nasıl Test Ediliyor

Araştırmacılar ürünleri 4 tip testten geçiriyorlar.

  • Talep üzerine
  • Geçmişe yönelik
  • Dinamik testler
  • Performans testi

Araştırmacılar, talep üzerine testleri sırasında yüz binlerce zararlı yazılım örneğini tarayarak her bir ürünün doğru tespit yüzdesini kontrol ederler. Geçmişe yönelik testler de benzerdir. Burada her bir ürün eski virüs tanımlarını kullanmaya zorlanarak proaktif zero-day tehditlerini emule edilir. Dinamik testler sırasında her ürün bir kaç hafta süresince yüzlerce aktif tehdide karşı dayanıklılık gösterir. Performans testinde her bir ürünün sistem performansına olan etkisi ölçülür.

AV-Comparatives bu dört testi her sene yapar. Bu yıl yeni virüs temizleme testti tanıtıldı. Araştırmacılar, geçtiğimiz altı ay boyunca her bir ürün tarafından tespit edimiş tehditlerden oluşan bir kolleksiyon oluşturup bunu temizlemesi için her bir ürün ile testler gerçekleştirdiler. Aşağıdaki tablo geçtiğimiz yılın tüm sonuçlarını gösteriyor.

Bu tabloda ADV+, ADV, ve STD kısaltmaları ADVANCED+, ADVANCED, ve STANDARD anlamına gelmektedir. Boş hücreler ürünün test edildiğini fakat bu testi geçemediğini gösterir. İçeriğinde beyaz harflerle "n/a" yazan siyah hücreler, AV-Comparatives tarafından bu testin gerçekleşitirilmediğini gösterir. İçinde "n/a" yazan gri kutu üreticinin bu teste girmeye kaçındığını gösterir. Neden teste girmekten kaçınılır? Bazı üreticileri geçmişe yönelik testlerin ürünlerinin yeteneklerini doğru yansıtmadığını düşünmektedirler. Bunların kim olduğu tablodan görülebilir.

KAZANAN KASPERSKY

Ham test sonuçları arasında fark olabilse de, test raporu eşit sayılabilmesi için tüm ürünlerin aynı puanlamaya sahip olmasını gerektirir. Bu nedenle araştırmacılar puanlama seviyelerini önceden belirlenmiş değerlere indirgemek yerine kümeleme tekniğini kullanırlar.

Bu seneki ürünleri seçerken ADVANCED+ seviyesinin en yüksek puanına baktılar. Bu sene açık ara bir kazanan vardı. Kaspersky her bir testi birinci olarak bitirdi. 2010 senesinin kazananı F-Secure sadece bir puan ile ADVANCED+ yerine ADVANCED olarak seviyelendirildi.

Yazının orjinalini okumak için: PCMAG.COM