KIS 2013 sanal paranızı koruyor

Kaspersky Internet Security ürününün son sürümü KIS 2013, sanal varlıkları koruyarak, güvenli çevrimiçi bankacılık ve alışveriş fırsatı sağlıyor…

Türkiye’de parayı yastık altında saklama modasını hala sürdürenler var. Büyüklerimizin güvenilir bulduğu bu çözüme karşılık, hırsızlar yastık altlarını çoktan keşfetmiş durumda. Parayı bu şekilde korumak, güvenli olmadığı gibi, rasyonellikten de uzak olduğu ortada. Güvenli içerik yönetim çözümleri alanındaki lider şirket Kaspersky Lab’in kurucusu ve CEO’su Eugene Kaspersky, günümüzde kullanıcılara nakit paranın sanal paraya dönüştürülüp, faiz kazanabileceği banka türevi yerlere konulmasını öneriyor. Paranın bu şekilde korunması, çevrimiçi bankacılık ve alışveriş işlemlerini de mümkün hale getiriyor.

KIS 2013 SANAL PARANIZI KORUYOR

Paranın sanallaşması, aynı zamanda güven altına alındığı anlamına gelmiyor. Eugene Kaspersky’e göre, sanal para ve kredi kartı hırsızlığı, günümüzde dünya genelini kapsayan bir ölçekte, ciddi ve gerçek bir sorun. Bu aynı zamanda, multi milyar dolarlık bir dönüşü olan, son derece organize ve düzgün işleyen bir suç sektörü.

Ülkemizde de bu hafta satışa sunulacak olan Kaspersky Internet Security (KIS 2013) ise özellikle sanal parayı korumak konusunda tüketicilere en güvenilir çözümü sağlıyor. Ürününün bu son sürümünde yer alan “Safe Money” (Güvenli Para) teknolojisi, çevrimiçi bankacılık ve alışveriş işlemlerinizde sanal paranızı korumayı hedefliyor.

GÜVENLİK KONUSUNDA EN SIK RASTLANAN SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR

Eugene Kaspersky, siber saldırganların sanal paraya saldırmak için kullandıkları üç ana yöntemi şu şekilde sıralanıyor:

Kurbanın bilgisayarını, veri çalmak, ekran görüntüleri almak ve klavye vuruşlarını kaydetmek adına bir Trojan ile enfekte etmek. Bulaşma durumu, genellikle popüler yazılımlardaki bir zaaf aracılığıyla gerçekleşiyor.

Kimlik dolandırıcılığı ve sosyal mühendislik: Orjinal mağazaları, banka sitelerini, diyalog kutularını ve hatta telefon aramalarını taklit etmek, vb.

Bağlantı izleme saldırıları ve aynı zamanda tarayıcı izleme tehditleri, saha taraması , vb. kullanarak trafiği kesmek adına, dinleme, DNS/Proxy sunucusu değişimi ve sahte sertifika kullanımı gibi, farklı ve yüksek profilli saldırılar.

Aynı şekilde Kaspersky, finansal siber dolandırıcılığa karşı güvenlik çözümleri konusunda en sık rastlanan üç ana problemi şu şekilde sıralıyor:

Güvenilir site tanımlama eksikliği

Çevrimiçi hizmetler ve müşteriler arasında güvenli online bağlantı eksikliği

Bilgisayara yüklenen yazılımların, zararlı yazılımlarca kötüye kullanılabilecek zaafları olmadığı garantisinin eksikliği

İşte Kaspersky Lab’in yeni KIS ürünü, tüketicilere ihtiyaç duydukları “Safe Money” teknolojisini de içinde barındırarak, bu problemleri etkin bir şekilde çözüyor. Ürünün kullanımı ise oldukça basit… Bunun için kullanıcının herhangi bir siteye girerken, “Otomatik olarak korumalı tarayıcıyı çalıştır” seçeneğini tıklamaları yeterli. Böylece bahsi geçen site içerisindeki tüm oturumlar, özel güvenlikli bir tarayıcı içerisinde gerçekleştiriliyor. Bu korumalı tarayıcı modu, bulut tabanlı teknolojilerden faydalanarak, sitelerin geçmiş ünlerinin kontrolü ve sitelerin bulgusal analizi gibi bir dizi kimlik avcılığı karşıtı teknolojiyi kullanıcıya sunuyor. Bu şekilde, eğer bir siber suçlu, kullanıcıyı sözde bankasından gelen bir e-posta ile kandırır ve yalancı siteyi açmasını sağlarsa bile, Safe Money saldırıyı tanımlıyor, kullanıcıyı uyarıyor ve tehdidi bloke ediyor. Ve aynı zamanda spoofing (site isimlerini değiştirerek kullanma) denemelerinin de Safe Money’ i delip geçemeyeceğini söylemek gerekiyor.

EKSPRES TARAMA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

KIS 2013’ün yetenekleri bununla da sınırlı değil. Kaspersky Lab ürününün bu son sürümü, sitelerle güvenilir ve güvenli bağlantılar kurmanızı da sağlıyor. Ürün, kopya sertifikaların kullanımını engellemek adına, dijital sertifikaların geçerliliğini doğruluyor. Üstelik bu son sürüm aracılığıyla, bir sitenin her çalıştırılmasında, işletim sisteminde ekspres bir tarama gerçekleştiriyor. Kritik zaafları ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleşen bu tarama sonucunda şayet bir zaaf bulunursa, kullanıcı bilgilendiriliyor ve “deliği kapatacak” olan güncellemeleri kurmaya yönlendiriliyor.

Korumalı tarayıcı,  internet siteleri için özel geliştirilmiş ve güçlendirilmiş “Uygulama Kontrolü” (HIPS) yazılımını içeriyor. Böylece yazılan karakterler, önceki sürümlerde bulunan “sanal klavye” teknolojisi ve işletim sisteminin sürücüler katmanında bulunan “keylogger” yazılımlarına karşı koruma sağlayan yeni “Secure Keyboard” teknolojisiyle korunuyor.

GEREKSİZ SORULARLA TÜKETİCİLERİ YORMUYOR

Eugene Kaspersky, “Safe Money” teknolojisiyle finansal dolandırıcılık ve özelleştirilmiş zararlı yazılımlarla savaşmak üzere oluşturulmuş, entegre ve çok katmanlı bir koruma sunduklarını açıklıyor. Belirtilmesi önemli olan başka bir nokta ise, koruma sisteminin, ürünün tüm parçalarını, bilinen ve bilinmeyen saldırı tiplerine karşı koruma sağladığı ve çevrimiçi finansal hizmetlerde güvenli internet operasyonları sağlamak adına senkronize ediyor olması. Özetle, Safe Money’nin yönetimi altında, çeşitli koruma teknolojileri, artık kendi başlarına çalışmak yerine, kendi aralarında bilgi paylaşarak çalışıyor.

Safe Money teknolojisini diğerlerinden ayıran özelliklere gelince… Kaspersky Lab’in son sürümündeki bu teknoloji aracılığıyla, her seferinde manuel olarak yapılması gereken uygulamalar, otomatik olarak gerçekleşiyor. Tarayıcı, pencereyi öne çıkararak güvenli modun aktif hale geçişini görsel olarak belirtiyor. Bu teknoloji, düzenleme gerektiren herhangi bir ayara da sahip olmadığından kullanıcıları gereksiz sorularla yormuyor. Gelen tek bilgi, saldırının bloke edildiğine dair bir uyarı oluyor. Ve elbette Safe Money, Internet Explorer, Chrome ve Firefox gibi en popüler ve en çok saldırı alan web tarayıcılarıyla uyumlu olarak çalışıyor.

Eugene Kaspersky’nin blog yazısından alıntıdır.