Kullanılmış, ikinci el bir mobil cihaza gerçekte ne oluyor biliyor musunuz?Aranızda kullanılmış akıllı telefonlara veya tablet bilgisayarlara ne olduğuna dair kaygı taşıyanınız var mı? Aslında taşımanız gerekli. Neden mi? Lütfen yazıyı okumaya devam ediniz.

İkinci el akıllı telefon pazarı son derece hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor (nerede ise sıfır telefon satışından daha da süratli olarak!). Analistçilere göre gelecek beş sene içerisinde kullanılmış telefon pazarındaki akıllı telefonların adedi 53 milyondan 257 milyona yükselecek. 2018 itibari ile akıllı telefon satışının %8’i kullanılmış telefon pazarından karşılanıyor olacak (özellikle Apple cihazlar başı çekecek).

Büyük bir iş potansiyeli gözüken geri dönüşüm ekosisteminde birçok oyuncu var; Mobil Ağ Operatörleri, Servis Sağlayıcılar ve BT geri dönüşüm firmaları bunlardan önemli olanları.

Mobile cihaz geri dönüşümü
Mobil cihaz geri dönüşüm süreci birçok farklı fazı içermektedir. Kullanılmış mobil cihaz ilgili geri dönüşüm firmasına ulaştığında ilk olarak kayıt altına alınmaktadır. Sonrasında ürünün çalıntı olup olmadığı, kara listede yer alıp almadığı veya garantisinin olup olmadığı kontrol edilir.

Teşhis

Mobil cihaza ait ön testlerin yapılmasını müteakiben bir healt check (sağlık kontrolü) yapılarak cihazın ne derece fonksiyonel olduğu test edilir.

Kimi testler uzman personelince yapılabilmekte olup, çoğunluğu otomize olmak durumundadır. Blancco 5 Mobile Diagnostics ürünü bu noktada çok ciddi anlamda kolaylıklar getirmektedir.

Gerekli olan healt check, ilave 50 adet diagnostik test ile ürün sayesinde aynı anda yapılabilmektedir. Test süreci sonrasında alınan detaylı rapor cihaza ait detayları ihtiva etmektedir. Bu rapor sayesinde cihaza bir sonraki işlemde ne yapılacağına rahatlıkla karar verilebilir.

•    Tamir: Kırılan, çalışmayan, bozuk kısımlar tamir edilebilir veya yenisi ile değiştirilebilir.
•    Yeniden kullanım: Diagnos sonucu cihaz yeniden kullanılabilir durumda ise tespit edilir ve hitap ettiği ikinci el marketlerine satış amaçlı sunulabilir.
•    İmha süreci: Cihaz tamir etmeye değmeyecek düzeyde bozuk ise, imha etmek gerekecektir. Ancak cihazın hali hazırda ihtiva ettiği kullanılabilir materyal (platin, altın, gümüş, plastik kısımlar) eritilerek tekrar kullanıma sunulabilir.

Veri Silme Süreci
Diagnos sonrası cihaz üzerinde bulunan tüm veriler geri getirilemez şekilde silinmelidir. Eğer mobil cihaz özellikle iş amaçlı kullanılmış ise bu süreç ciddi önemlidir.
Mobil cihazın fabrika ayarlarına geri döndürülmesi verinin kalıcı olarak silinmesi anlamında yeterli değildir. Bu noktada Blancco 5 Mobile erasure ürünü kullanılabilir. Ürün sayesinde mobil cihaz üzerindeki veriler kalıcı-geri getirilemez şekilde silinebilir. Son derece etkili olan bu ürün sayesinde günde 1000 adetten fazla mobil cihaz silinebilir.

Blancco Management Console sayesinde tüm diagnos işlemleri ve silme raporları merkezi anlamda saklanabilir. Konsol herhangi bir varlık yönetim veri tabanına (Asset Management Database) kolaylıkla entegre de edilebilmektedir.