Sanallaştırmaya Hazırmısınız?

Sanallaştırma çözümlerinin güvenliğinden emin misiniz? İşte Kaspersky'in yeni kampanyası.

Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri lideri Kaspersky Lab, sanal ortamın güvenliği ile ilgili tüm bilgilerin yer aldığı özel bir online projeye başladığını duyurdu. “Sıradakine hazır mısınız?” başlıklıhttp://www.kaspersky.com.tr/beready sitesindeki kaynaklar, sanal ortamınızı gerçekte neyin tehdit ettiği ve güvenliğini nasıl sağlayabileceğiniz ile ilgili güncel bilgilere erişim imkanı sağlıyor.

Kaspersky Lab’in sanallaştırma hakkında bilgi verdiği http://www.kaspersky.com.tr/bereadysitesi, sanal ortamlardaki IT güvenliği problemleri ve onlardan nasıl korunacağı konusunda, şirketlerin daha iyi bir anlayışa sahip olması için tasarlandı. Site, Kaspersky Lab’in 16 Nisan 2012 tarihinde piyasaya süreceği Kaspersky Security for Virtualization ile ilgili detaylar sunuyor.

Forrester Research Inc. tarafından yapılan araştırmaya göre Avrupa ve Kuzey Amerika’daki şirketlerin %85’i, sunucu sanallaştırması sistemini ya kurmuş ya da kurmak üzere. Gartner[1]’ın gerçekleştirdiği araştırma ise sanallaştırma teknolojilerinin hızla yayıldığını gösteriyor: 2012 sonuna kadar, x86 sunucular üzerindeki yükün yaklaşık %50’si sanallaşıyor.

Şirketler sanallaştırma sayesinde daha az sermaye gideri, kolay bakım imkanı, net verimlilik ve istikrarlı büyüme gibi pek çok avantajı kazandıklarından dolayı bu durum ve gelişme oldukça normal. Avantajların bu kadar açık olduğu durumda ise riskler daha az ortaya çıkıyor: Sanal makinelerin fiziksel makinelerden daha güvenli olduğu düşünülüyor. Gerçekte ise sanal ortamlarda var olan siber tehditler göz önüne alındığında neredeyse tam zıttı bir durum söz konusu. Gartner[2]’a göre, bu rahatlık 2012 yılında sanal sunucuların %60’ının fiziki olanlara göre çok daha az korunacağı anlamına gelebiliyor.

http://www.kaspersky.com.tr/beready sitesi, önümüzdeki aylarda güncellenerek, kullanıcılara, sanal ortamın güvenliği konusunda en son analitik malzemeleri, araştırma makalelerini ve raporları görme imkanı verecek. Bunun yanı sıra basit bir kayıt işlemi sonrasında, bir dizi özel malzemeler de kullanıma açılıyor.