Savunma ve bilişim sektörü kardeşliği

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliği ve himayelerinde gerçekleşen Savunmada Bilişim Konferansı, kamu ve özel sektörün yoğun ilgisi ile gerçekleşiyor. 

BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliği ve himayelerinde İnterpromedya tarafından düzenlenen Savunmada Bilişim Konferansı bugün, Ankara Savunma Sanayi Müsteşarlığı Konferans Salonu’unda gerçekleştiriliyor. Etkinlik, gün sonuna kadar devam edecek.

Savunma alanında  görev yapan üst düzey yöneticiler, uzmanlar ve savunma sanayine hizmet veren  kurum ve şirketlerin  yöneticilerini ağırlayan Konferans’ın açılış konuşmasını yapan İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir, günümüz dünyasında iç ve dış tehditler artarken güvenlik için yüksek teknolojilere olan ihtiyacın arttığını bunları kullanmak ve üretmenin büyük önem arzettiğini vurgulayarak  bu doğrultuda  SSM  himayesinde gerçekleşen etkinliğin  hem bilişim hem de savunma sektörü için çok önemli bir platform oluşturacağını dile getirdi.

Etkinliğin ana sponsoru Havelsan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Taş da, Havelsan’ın teknoloji çözümleri ihracatında önemli aşamalar kaydettiğini belirtti. Daha sonra kürsüye gelen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Türkiye’nin iletişim teknolojilerini kullanma konusunda bir çok Avrupa ülkesinden önde olduğunu belirtti. Acarer, siber güvenlik konusununönemine de dikkat çekti.

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar ise savunma ve bilişimin kardeş sektörler haline geldiğini söyledi. Bayar, savunma sektörünün bilişimin yeteneklerinden faydalandığını, bu faydayı daha da artırmayı hedeflediklerini kaydetti. Konferansın konuk konuşmacısı olan DAI Labor CEO’su Prof. Dr. Şahin Albayrak da, bilişim teknolojilerinin güvenliği konusunun önemine dikkat çekerek, bu konuda bir kültürün henüz oluşmadığını söyledi.

Konferans; “Savunma ve Siber Güvenlik Alanında Yerli Teknoloji ve Uluslar arası Rekabette Türkiye’nin Konumu” ve “Savunma Teknolojilerinin ve Sektörün Gelişiminde Bilişimin Önemi” başlıklı panellerin yanı sıra şirketlerin gerçekleştireceği sunumlarla devam edecek.

İnterpromedya Haber Merkezi - 7 Şubat 2012