Sıradışı Ebeveyn Kontrolü İpuçları

Ebeveyn kontrolü son zamanlarda çok popüler. Anneler ve babalar çocuklarını güvende tutmak ve sadece uygun içeriklere ulaşmalarını sağlamak ve aynı zamanda cihazlarını temiz ve işlevsel tutmak için iyilik uğruna bir savaş veriyorlar. Kısıtlama fonksiyonları için bilinen yollara dair çok fazla bilgi ortalıkta dolaşıyor. Ancak kontrolünüz altındaki sistemleri kullanan -genç veya yaşlı- kişileren web içeriğine erişimini kısıtlamanın gelenekselin dışında farklı yöntemleri de var.

 • Kullanıcıların internet erişimini kısıtlamak, özellikle de gençler için sadece içeriği kısıtlamaktan ibaret değil veriyi kısıtlamak ile ilgilidir. Ölçümlü internet bağlantısına sahip kullanıcılar veya mobil cihazlardaki veri kısıtlamasında kullanıcılar sistemlerini kimin ve nasıl kullandığından haberdar olmak zorundadır. İstenmeyen büyük dosyaların indirilmeleri çok miktarda olduğu takdirde aylık faturanızı kabartabilir veya internet hızınızı düşürebilir. Bu nedenle muzik veya video indirme sitelerine erişimi engellemeyi düşünebilirsiniz.

 • Ebeveyn kontrolü sadece çocukların belirli içeriklere erişimini engellemek anlamını taşımıyor. Aynı zamanda onların online iken ve/veya mobil cihazlarında ne kadar zaman geçirdiklerini de kontrol altına almak gereklidir. Amazon da bu konuda yalnız değil, fakar yeni Kindle Fire HD'nin en önemli özelliklerinden biri FreeTime uygulamasıdır. Çocukların kullanacakları içeriklere ne kadar süreyle erişebiliecekleri profil bazında (her çocuk için ayrı ayrı) olarak ebeveynleri tarafından ayarlanabilir.

 • Ebeveyn kontrolleri artık sadece çocuklar için kullanılmıyor. Yetişkin kullanıcılar da işletim sistemleri tarafından sunulan programlardan karmaşıklığa düşebilirler. Böylelikle yetişkinlerin hesaplarına bağlı olarak kullanacakları programları kısıtlıyarak bilgisayar başında geçirdikleri zamanlarını daha verimli hale getirmek mümkündür.

 • Elbette gençlerin kullanacakları programları kısıtlamak onların online geçirecekleri zamanın önüne geçmez ve bu zamanda da pek çok sorun çıkabilir. Ancak günümüzdeki kontroller gençlerin zararlı sitelere girmelerini, istenmeyen programları indirmelerini veya kendilerini oyalayacak sistem yazılımlarını çalıştırmalarını engelliyebiliyor. Kaspersky Internet Security 2013 ile gelen anti-banner özelliği gençleri meşgul edecek ve içide zararlı içerik barındıran kendiliğinden açılan pencereleri engelliyor.

 • Son olarak, sisteminizi iyi bir şekilde koruduğunuzdan emin olmanın ve size ait sistemler ile cihazları kullanan kullanıcıların nasıl kullandığını düzgün bir şekilde izleme ve ayarlama için Kaspersky Internet Security 2013 gibi güçlü güvenlik programları veya tüm bunların yanında gelişmiş web kontrolları sunan Kaspersky PURE 3.0 gibi güvenlik suitleri kullanmalısınız. Bu ürünler sistemizi korurken, ebeveyn kontrolünü da kolayca yapabilmenizi sağlayan tüm araçları size sunar.