Referans Çalışma
UAS Campus Vienna
Zarafa ile eğitim ve Çalışma
Campus Vienna Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (UAS) 2002’den beri bugünkü yapısındadır ve “Uygulamalı Bilimler Üniversitesi” unvanını kazanmıştır UAS Campus Vienna, 3800’den fazla öğrencisiyle Vienna’nın en büyük, Avusturya çapında ise en büyük birkaç uygulamalı bilimler üniversitesinden biridir. Eğitim kurumu 40 kadar lisans ve yüksek lisans eğitimimin yanında,
iş ve kamu yönetimiyle birlikte uygulamalı yaşam bilimleri, mühendislik, sağlık ve sosyal konularda master programları sunar. Kurum bilim, araştırma ve uygulamada yenilikçiliğin yeri sayılır.

Zarafa devreye girmeden önce UAS Campus Vienna

UAS Campus Vienna merkezi e-posta sistemi olarak Kolab Server kullanıyordu. Birkaç eğitim programı diğer organizasyonlardan devralındığı için bazı MS Exchange hesapları da ayrıca kullanılmaktaydı. Uygulama ortamı, sunucuya POP3 veya IMAP’le bağlanan geniş yelpazeye dağılmış e-posta istemcileri ve farklı mobil cihazlar içeriyordu. Bazı çalışanlar güncelliğini yitirmiş bir webmail istemcisi olan Squirrelmail kullanıyordu.

Yeni binaya taşınılacağı zaman kendi Kolab Sunucuları ve iş birliğindeki organizasyonlarının MS Exchange sunucuları üzerinde var olan e-posta hesaplarının taşınması zorunlu hale geldi. Çünkü geçerli olan Kolab Outlook eklentisi kullanıcıları tatmin etmiyordu ve yeni bir çözüm aranılıyordu. Yeni çözüm bütün groupware işlevlerini, Outlook ile uyumluluğu ve halihazırda ki altyapıya entegrasyonu sunabilmeliydi.

Yeni Groupware Sistemi için Gereklilikler

Yeni çözüm için diğer önemli gereksinimler, donanım kaynaklarının ekonomik kullanılmasıyla birlikte öngörülen kullanıcı sayısıyla ilgili ölçeklenebilirliktir. Yeni çözüm ayrıca var olan Outlook ve IMAP tabanlı istemcilerle konuşabilmelidir. Outlook kullanıcıları için tüm takvim ve delegasyon işlevleri gereklidir. Outlook’la çalışmayan kişiler verilerine web tarayıcı üzerinden kolay ve sezgisel erişime sahip olmalıdır. Ek bir özellik, mobil cihazlara doğal bir bağlantı sunabilmelidir. Yeni çözüm kullanıcılara kendi cihazlarını kullanabilme fırsatı sunmak için ek yazılım kurulumu gerektirmemelidir.

Farklı çözümlerin Değerlendirilmesi

Varolan altyapıya MS Exchange uygulamak gayet zor olacaktı. Altyapı geniş bir alana yayılmış Linux üzerine temellendirilmiş olduğundan dolayı araştırmalar açık kaynak kodlu yazılımla ilgili yapıldı. Bazı çözümler Linux ve Postfix’li ortama mükemmel uysa da, Outlook ve mobil cihazlarla bağlantı noktasında ikna edici değillerdi. Geriye kalan tek ürün, altyapıya uyan ve kullanıcıları tatmin edebilen Zarafa’ydı.

Zarafa neredeyse tüm mevcut altyapıda kullanılabildi. İç nesnelerin MAPI formatında saklanmasıyla Outlook ve mobil cihazlar sorunsuz çalıştı. Yeni nesil web istemcisi çalışmak için gayet kolaydı ve Thunderbird gibi IMAP istemcili kullanıcılar Zarafa Gateway ile bağlanabildi.

 
Var olan Altyapıda Uygulama

İş ortağı Perfect-IT Zarafa’yı 64bit CentOS-Linux üzerine uyguladı. Bu sistem VMWare tarafında sanallaştırılmıştı ve EMC2 tarafından bütün e-posta verileri de dahil olmak üzere SAN üzerine yerleştirilmişti.

Zarafa için hem LDAP hem de MySQL kullanıcı yönetim eklentileri test edildi. Yerel durumundan dolayı MySQL en iyi performansı verdi ve seçildi.

Verinin taşınması bir sorundu. Kolab’ın taşınması için internette bulunan komut dosyaları(script) ve araçlar tatmin edici çalışmadı. Bu nedenle, Perfect-IT, dosya yapıları da dahil olmak üzere var olan IMAP hesaplarını taşımak için yazılım geliştirdi. Yeni yazılım aynı zamanda bir dizi raporlama aracı da sunuyordu ki, IMAP taşımasını gözlemek için kullanılabildi. Canlıya geçiş problemsiz bir şekilde bir hafta içinde gerçekleştirildi.

Sonuç

Zarafa ve UAS Campus Vienna, değişik aygıtları kullanan kullanıcıların günlük işlerini yapabildiği, tutarlı ve yüksek performanslı bir ortam oluşturdu. SMTP sunuculu var olan yapı, anti-spam, anti-virus yazılımları ve gözlemleme(monitoring) hala kullanımdadır. Bugünlerde Active Directory ve LDAP’la kullanıcı yönetimi daha yaygın olsa da, komut satırlı Zarafa’nın kullanıcı yönetimi, güvenlik ve erişilebilirlik nedeniyle tercih edildi. Bu nedenle mevcut süreçler ve komut satırları(script) maksimum esneklikle bağlanabildi. Postfix gibi ek sistemler, MySQL veritabanında kullanıcı verilerinin şeffaf depolaması dolayısıyla kullanıcı bilgilerini direk alabilir durumdadır ve bu sayede kullanıcı verileri iki kere yönetilmek zorunda değildir.