WinRAR arşiv yöneticisi paylaşımlı, yani shareware, bir bilgisayar yazılımıdır ve kullanıcılarına satın almadan önce ürünü deneme imkanı sunar. LİSANS ŞARTLARI AŞAĞIDA LİSTELENMİŞTİR.

1.    Tüm telif hakları yapımcı Alexander Roshal’a aittir.
2.    WinRAR ilk defa denemek isteyen kişi ve kuruluşlara 40 günlük deneme süresi boyunca ücretsizdir. Bu sürenin sonunda veya öncesinde kullanmaya karar verilmesi durumunda kayıt olunması gerekmektedir.
3.    RAR için verilen 2 temel lisans türü vardır;
       a.    Tek bilgisayar kullanım lisansı: Kullanıcı, RAR arşiv yöneticisini BİR bilgisayarla kullanmak üzere BİR lisans satın alır.
       b.    Çoklu kullanım lisansı: Kullanıcı, bilgisayarlarda kullanacağı sayıda kullanım lisansını satıcıdan, satıcının çalışanlarından veya yetkili temsilciden kullanıcı sayısı kadar alır.
Ağ ortamındaki lisans sayısı, eş zamanda olabilecek en fazla kullanıcı miktarından az olmamalıdır.

Kayıt olduktan sonra kullanıcı, tek olmayan lisansı, yukarıdaki lisans şartlarında belirtildiği gibi, satın alınan lisans sayısına göre RAR'ı aynı sayıda bilgisayarda, yasal bir amaç için kullanacağını kabul eder. Kayıtlı RAR yazılımı kiralanamaz, kontratla kiralanamaz, fakat karşı taraf bu lisansın şartlarını kabul ediyorsa, bütünlük içinde, kalıcı olarak transfer edilebilir. Eğer yazılım bir güncelleme ise, transfere; güncelleme ve bütün önceki sürümler dahil olmalıdır.
4.    RAR/WinRAR kayıtsız deneme sürümü, aşağıdaki istisnalar dışında ve dağıtım paketi herhangi bir yolla değiştirilmeksizin ücretsiz olarak dağıtılabilir:
       a.    Hiç kimse veya hiçbir kuruluş, UnRAR bileşenleri dışında, telif hakkı sahibinin yazılı izni olmaksızın, paketin bileşenlerini ayrı parçalar halinde dağıtamaz.
       b.    RAR/WinRAR kayıtsız deneme sürümü, telif hakkı sahibinin yazılı izni olmaksızın, başka herhangi bir yazılım paketinin içinde dağıtılamaz.
       c.    Hacks/crack, anahtarlar veya anahtar üreteci aynı dağıtıma dahil olamaz.
5.    Kayıt olmak için RAR'ın satın alınması gerekmektedir. Ayrıntılar için order.htm dosyasına bakın.
6.    RAR arşiv yöneticisi “olduğu gibi” dağıtılır. Herhangi bir şeyin anlatılma veya ima edilme garantisi yoktur. Tüm sorumluluk kullanıcıya aittir. Üretici veya temsilcilerinden herhangi biri bu yazılımın kullanımından veya hatalı olarak kullanımından kaynaklanabilecek veri kaybı, hasarlar, kar kaybı veya diğer tür kayıplar karşısında sorumlu olmayacaktır.
7.    Kayıt ücretinin yanında, RAR arşivlerinin, ciltlerin, kendiliğinden açılan arşivlerin ve kendiliğinden açılan ciltlerin oluşturulması ve dağıtılması ile ilişkili ek lisans ücreti yoktur. Yasal olarak kayıtlı mal sahipleri, elindeki RAR kopyalarını, ek RAR telif hakkı ücreti olmaksızın arşivleri üretme ve dağıtma amaçlı kullanabilirler.
8.    Lisans sahibi programı bu belgedeki sözleşme dışında kullanamaz, kopyalayamaz, geliştiremez, klonlayamaz, kiralayamaz, kontratla kiralayamaz, satamaz, değiştiremez, tekrar derleyemez, kodunu açamaz (disassemble), ters mühendislik yapamaz, lisanslı programı veya herhangi bir kısmını transfer edemez. Herhangi bir yetkisiz kullanım, bu lisansın anında ve otomatik olarak yok sayılmasına neden olacaktır ve bunun sonucunda suç ve/veya sivil davalar oluşabilir.

Tescilli olan, RAR ikili (binary) kodu, WinRAR ikili kodu, UnRAR kaynağı veya UnRAR ikili kodlarından hiçbiri RAR sıkıştırma algoritmasını tekrar oluşturmak için kullanma veya ters mühendislik; yapımcının yazılı izni olmaksızın yapılamaz.

RAR ve WinRAR anahtar dosyaları (keyfile), yukarıdaki 3. maddede anlatılan durumlar dışında orijinal lisansı satın alan kişi veya kişilere veya telif hakkı sahibinin yazılı izni olmaksızın, hukuki denetimin dışındaki yerlere dağıtılamaz.

RAR ve WinRAR anahtar dosyaları (keyfiles), yukarıda 3. maddede belirtilenler haricinde, kişinin hukuki denetim alanının dışında olduğu veya orijinal lisansı satın almış kişilere, telif hakkı sahibinin yazılı izni olmaksızın dağıtılamaz.

Burada açıkça verilmeyen tüm haklar, Alexander Roshal'a aittir.
9.    RAR'ı yüklemek ve kullanmak, bu lisansın şartlarının ve durumlarının kabul edildiğini bildirir.10.    Bu lisans şartlarının kabul edilmemesi durumunda RAR dosyalarının bütün saklama aygıtlarından silinmesi ve ürünün kullanımına son verilmesi gerekmektedir.
Orijinal RAR'ı kullandığınız için teşekkür ederiz.

Alexander L. Rosha