Zarafa Zimbra’ya Karşı………….

 

Outlook + ADS
Zarafa komple MAPI temellidir. Yani sunucu ve istemci (MS Outlook) arasındaki iletişim en az MS Exchange kadar (her iki ürün de Microsoft ürünüdür!) kararlıdır. Ayriyeten, Zarafa Active Directory ile sorunsuz bir şekilde entegre olabilmektedir (kullanıcı yönetimi).

- Özellikle 200’ün üzerinde e-posta hesabı olan Zimbra sunucularda kararlı çalışabilme yetenekleri zayıftır. Zarafa ise üstün, kararlı yapısı ile bu kategoride birçok iyi referans sunabilir.

Mimari / Açık Kaynak (Özellikle
bu konuda duyarlı olanlar için J )
Zarafa esnek bir mimariye sahiptir. Zimbra’nın aksine, Zarafa Postfix, MySQL, Apache web sunucusu, vb gibi mevcut açık kaynak modüllerini kullanır. Bu da müşteri için daha fazla seçenek var anlamı taşır.
Örneğin:
Zarafa her kullanıcı dizinini ilişkilendirebilir (Active Directory veya LDAP sunucu) ve neredeyse her çeşit antivirüs / antispam çözümüne bağlayabilir.
Zimbra ile beraber gelen (entegre) modüller içerisinden sadece olanları var oldukları biçimleri ile seçmeniz gerekir. Kimileri için avantaj gibi gözüken bu durum bazıları içinse içerisinde ciddi handikapları barındıran limitli bir seçenektir.
(
Zarafa resmi AfferoGPL altında yer almaktadır. Bu da "gerçek" açık kaynak kodlu lisans anlamına gelmektedir. Zimbra için durum bu şekilde değildir.)


Mobilite
Zarafa Z-Push (açık kaynak kodlu) ActiveSync için geliştirilen bir uygulamadır. ActiveSync günümüzde marketdeki mobil
senkronizasyon (eşzamanlama) için geliştirilen en yaygın uygulamadır. Dolayısı ile tüm iphone’lar / pad’ler, android’ler, vb; sistemlerine herhangi bir ilave yazılım yüklenmeksizin senkronize edilebilirler.
Bu durumu mobil cihazlar için bir şemsiye gibi düşünebilirsiniz. Dolayısı ile ister son kullanıcı olun ister ise bayi, gelecek yeni nesil mobil cihazların da sorunsuz bir şekilde çalışabileceklerine emin olabilirsiniz.
- Sektörde en az 10 açık kaynak kodlu çalışma grubunda Z-Push mobil senkronizasyon teknolojisi kullanılmaktadır.

Ticaret

Birçok müşteri/bayi Avrupalı bir şirketle iş yapmanın haklı memnuniyetine sahiptir. Hızlı destek tepki süreleri, ürün yönetimi ile ilgili üstün kabiliyetler, vb.
Zarafa tamamen bağımsız bir firmadır (Zimbra gibi Vmware’in küçük bir parçası değildir)
- (Söylentilere göre Vmware’in Zimbra’yı satın almasından sonra birçok yazılım geliştirici işten ayrılmış olup kalanlar ise kendilerine çizilecek yol haritası ile ilgili beklemektedirler)