Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

Blancco Teknoloji Grubu NCSC Ticari Ürün Güven Sertifikasını Aldı

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • Blancco Teknoloji Grubu NCSC Ticari Ürün Güven Sertifikasını Aldı

Blancco Teknoloji Grubu NCSC Ticari Ürün Güven Sertifikasını Aldı

11 / Şubat / 20

Blancco Drive Eraser ürünü, veri temizleme alanında İngiliz Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) Ticari Ürün Güvencesi Programı (CPA) tarafından sertifikalandırıldı. Bu sertifikasyon, son 14 yılda İngiltere hükümeti tarafından Blancco’ya veri silme yazılımı için NCSC’nin (daha önce CESG) verdiği 9’uncu sertifika.

CPA nedir ve diğer kuruluşlar için neden önemlidir?  
İngiltere’de hem kamu sektörü hem de özel sektör kuruluşları tarafından kullanılan CPA sertifikası, şirketlerin ürettikleri ürünlere dair bir verilen sertifikadır. Bu sertifika, belirli bir ürünün üretici tarafından açıklandığı gibi çalıştığını göstermek için bağımsız olarak test edilerek alınabiliyor. Ürün, zorlu testlere dayanabiliyor ve aynı sonuçları onaylanmış üçüncü taraf laboratuvarı da teyit edebiliyorsa sertifikalandırılabiliyor.

Blancco, NCSC gibi kuruluşlar tarafından belirlenen standartları da bu doğrultuda karşılamaya veya aşmaya çalışan bir firmadır. Veri silme çözümleri konusunda, kamu yönetim organları ve dünyanın önde gelen kuruluşları tarafından onaylanmış olan Blancco sahip olduğu sertifikalarla çalışmalarını yansıtmakla kalmıyor. Üst düzey çalışmalarının yanı sıra sağlık şirketleri, eğitim kurumları ve Birleşik Krallık için de geniş segmentte faydalar üretiyor. Söz konusu kuruluşlar, Birleşik Krallık Hükümeti Güvenlik Sınıflandırma Politikası’nda belirtilen kriterlere uygun olarak sertifikalı yazılım kullanmak yani verilerini güvenli bir şekilde temizlemek zorundalar.

Bu politikalara uymak neden bu kadar önemlidir?
Birleşik Krallık hükümeti ve kamu sektörü organları tarafından üretilen verilerin yüzde 80’i “resmi” olarak sınıflandırılıyor. “Resmi” veriler, Birleşik Krallık kabinesi tarafından “rutin iş operasyonları ve hizmetleri” olarak tanımlanırken, verilerden bazılarının çalınması veya medyada yayınlanması halinde ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçları engellemek çok önem taşıyor. Bahsi geçen CPA, Birleşik Krallık kamu sektörünün bu kullanım düzeyi için güvenlik standartlarını karşılayan ve ticari güvenlik ürünlerini tanımlayan bir sertirikasyondur.

Kaynak için tıklayınız