Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

Çoklu Platform Desteği Sunan DLP Çözümü ile Güvenlik Risklerini Azaltın

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • Çoklu Platform Desteği Sunan DLP Çözümü ile Güvenlik Risklerini Azaltın

Çoklu Platform Desteği Sunan DLP Çözümü ile Güvenlik Risklerini Azaltın

13 / Şubat / 19

Çoklu Platform Desteği Sunan DLP Çözümü ile Güvenlik Risklerini Azaltın

Günümüzde işletmelerin çoğu, farklı cihaz tipleri ve işletim sistemleri kkullanmaktadır. Çoklu platform destekleyen Veri Kaybını Önleme (DLP) çözümleri, heterojen yapıdaki BT ortamlarının güvenlik açıklarını azaltmaya yardımcı olur.

Son on yılda kuruluşlar, ağırlıklı olarak Microsoft Windows ortamından macOS ve Linux, iOS ve Android gibi çeşitli platformları kullanmaya geçtiler. Büyük ölçüde homojen yapıdaki ortamdan kaymanın sebebi, Kendi Cihazını Getir (BYOD) politikaları, bulut tabanlı altyapı ve çalışanların mobilite ihtiyaçlarını içeren çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor. Günümüz dünyasında kullanıcılar, herhangi bir bağlantı ile herhangi bir cihazdan, hassas nitelikli kurumsal bilgilere her zaman erişebilmeyi beklemektedir. Bu eğilimler de, güvenlik açısından risklerin artmasına neden olmuştur.

Günümüzde, bazıları şirket içinde, bazıları ise bulutta olmak üzere, çeşitli yerlerde ve platformlarda çalışmak, kuruluşlar için hem bir ihtiyaç, hem de iş sürekliliği açısından önem kazanmıştır. Her işletim sistemi ve aygıt türü kendine özgü özelliklere sahip olduğundan, platformlar arası bir ortam, BT yöneticileri karşısına zorluklar çıkartmaktadır ve veri güvenliği sorunlarına yol açabilecek önemli bir kriterdir. İşletmelerin taşıdığı veri miktarı arttıkça bulutta, taşınabilir depolama aygıtlarında ve diğer veri çıkış noktalarında veri kaybı riski de artmaktadır.

Gizli verilerin ifşası, hem insan hatası hem de kötü niyetli niyetlerden kaynaklanabilir. Buna ek olarak para cezaları ve itibar zararı dahil olmak üzere şirketlere onarılamaz zararlar verebilir. Bu nedenle, işletmelerin karma platform çözümleri sunmaya odaklanan BT güvenlik iş ortaklarını seçmeleri çok önemlidir. Artık heterojen sistemleri güvence altına alan ve yöneten çözümler istisna değil, bir norm olacaktır.

Endpoint Protector gibi bir çoklu platform DLP çözümü kullanarak, tüm bilgisayarlarsa aynı veri koruma politikalarının yanı sıra, işlenen, iletilen, sunucularda ve diğer dijital veri depolarında bulunan veriler koruma altına alınabilir. İzleme, filtreleme, engelleme ve diğer düzenleme özelliklerini kullanan bu çözümler, kişisel bilgiler veya fikri mülkiyet gibi gizli bilgileri koruma altına alır. Verilerin sızmasına, çalınmasına, hasar görmesine veya başka şekilde tehlikeye atılmasına yol açabilecek iç tehditlerin getirdiği riskler önemli ölçüde azaltılır. Bunlara ek olarak, KVKK, GDPR, HIPAA veya PCI DSS gibi çeşitli kural ve düzenlemelere uyum sağlanmasına büyük katkıda bulunulur.

Her ne kadar mobil cihazlar ve bulut depolama alanları popüler hale gelse de, bilgisayarlar hala hassas kurumsal veriler için en büyük depolama alanıdır. Cihaz Kontrolü (Device Control), kullanıldığı işletim sisteminden bağımsız olarak USB bağlantı noktalarının ve bağlı depolama aygıtlarının tam kontrolüne izin vermesi sebebiyle DLP çözümlerinin çok önemli bir özelliğidir. USB flash sürücüler, harici HDD’ler, yazıcılar, modemler vb. cihazlara erişimi açabilmek veya engelleyebilmek, veri çıkış kontrolü için önemli bir güvenlik isteridir.

Content Aware Protection modülüyle kuruluşlar, sözleşmelerin ayrıntıları, kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler, IBAN numaraları, banka hesap numaraları ve kredi kartı numaraları, finansal veriler gibi hassas veriler içeren dosyaların yanlışlıkla veya kasıtlı olarak dışarı çıkmasını önleyebilirler.
Günümüz işgücü gittikçe daha dinamik hale geldiğinden dolayı, hareket halindeki veriler özellikle savunmasız hale gelmekte, taşınabilir depolama aygıtlarına kopyalanan gizli bilgilerin korunması önem kazanmaktadır. Zorunlu Şifreleme (Enforced Encryption) ile hassas veriler hareket halindeyken şifrelenebilir ve herhangi bir Windows, Linux veya MacOS bilgisayardan erişilebilir.

Kişisel Olarak Tanımlanabilir Bilgiler, Kredi Kartı Numaraları ve diğer gizli veriler gibi bilgileri toplayan ve işleyen işletmeler için, bu bilgilerin güvenli bir şekilde saklanması, dikkatsiz ya da kötü niyetli kişiler sebebiyle bilgisayarların kaybolması veya çalınması halinde, bilgilerin elde edilmemesi çok önemlidir. EDiscovery modülü, Windows, Mac ve Linux bilgisayarlarda depolanan tanımlanmış hassas verilerin taranmasını sağlar ve yöneticiler, durağan verileri şifreleme veya silme gibi eylemler gerçekleştirebilir.

Heterojen BT ortamları ve platformlara sahip olmak, kuruluş içindeki altyapı yönetiminin karmaşıklığını ve maliyetini artırıcı güvenlik zorluklarına sebep olmaktadır. Bununla birlikte, doğru güvenlik çözümlerini seçerek, güvenlik açıkları önemli ölçüde azaltılabilir. Çoklu platform DLP’ler, kasıtsız veya yanlışlıkla veri kaybı riskleri de dahil olmak üzere, Windows, Linux ve Mac bilgisayarlardaki verilere yönelik tehditleri önlemeye yardımcı olur.

Detaylar için tıklayınız.