Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

Genel - CoSoSys DLP ile Kaynak Kodlarınızı Güvenlik Altına Alın

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • CoSoSys DLP ile Kaynak Kodlarınızı Güvenlik Altına Alın

Yeni yazılım ve algoritmalar geliştirirken, şirketlerin bir numaralı endişesi, yapmak istedikleri işi verimli bir şekilde yapmalarıdır. Siber güvenlik özellikleri, uygulandıkları zaman, kullanıcıların verilerinin korunmasını ve kötü amaçlı işlem kaçırma saldırılarına karşı koruma sağlamayı amaçlamaktadır. Kaynak kodun kendisi genellikle bu güvenlik konularının dışında kalmaktadır ve özel gizli bilgiler korunurken, kaynak kodlar göz ardı edilmektedir.

Hassas veriler, çoğu zaman yasalarca korunan ve sızıntısı hem mali sorumluluğa hem de müşteri güveninin kaybına neden olabilen bireylerin verilerine atıfta bulunması şeklinde görülür. Kaynak kod söz konusu olduğunda, kaçınılmaz olarak, benzer ürünler geliştirebilecek rakipler vardır, ancak bunlar arasında bu işi basit bir şekilde yapmak ve sadece bir şirketin mevcut kodunu mükerrer olarak takip etmek arasında belirgin bir fark vardır.

Ayrıca, siber suçluların güvenlik açıklarından yararlanmaları veya kötü amaçlı yazılımları mevcut yazılımlara gömmeleri için kullanılan kaynak kodu riski de bulunmaktadır. Örneğin, PDF’ler, Adobe Acrobat’ın kaynak kodunun 2013’te çalınması nedeniyle artık kötü amaçlı yazılım içerebilmektedir.

Ticaret şirketleri tarafından piyasaya çıktıktan hemen sonra fırsatları değerlendirmek için sıklıkla kullanılan algoritmalar söz konusu olduğunda, bunlar şirketlerin kendi alanlarındaki uzmanlıklarına ve deneyimlerine dayanan ticaret sırları sayılır.

Kaynak Kodun Güvenlik Açığı

Kaynak kodunun en basit şekilde ağ dışına çıkması, çalışanın çalması veya ihmali yoluyla gerçekleşebilir. İnsan faktörü, birçok veri sızıntısının kalbinde yer alır: hoşnutsuzluk hisseden çalışanlar ya da şirketten ayrılan kişiler olsun, çoğu zaman kaynak koduna doğrudan erişebilir ve bunları kolayca iletebilir, çevrimiçi yayınlayabilir veya taşınabilir cihazlara kopyalayabilirler.

Üçüncü parti yükleniciler de kayda değer bir savunmasızlıktır. Günümüzün birbirine bağlı dünyasında, şirketler genellikle yazılımlarını çalıştırmak veya geliştirmek için dış hizmetlere güvenmektedir. Projeleri dışarıdan temin ederek, kaynak kodlarını korumak için diğer şirketlerin güvenlik önlemlerine güvenilmektedir. Aynı zamanda, gizlilik sözleşmelerinin uygulanmasının izlenmesinin ve doğrulanmasının hiçbir yolu yoktur.

Birçok geliştirici bugün açık kaynak yazılımlarını projelerine dahil ediyor. Kullanılan lisansın türüne bağlı olarak, bu, açık kaynak içeren herhangi bir yazılımın açık kaynak politikalarına da bağlı olması gerektiği anlamına gelebilir. Bu da, şirketlerin kaynak kodlarını açıkça yayınlamakla yükümlü olmamasına rağmen, isteyen kişilere yasal zorunluluk olarak paylaşmaları anlamına gelir.

Veri Kaybını Önleme (DLP) Nasıl Yardım Edebilir?

Veri Kaybını Önleme (DLP) araçları, yazılım geliştiricilerin, veri sızıntısı ve hırsızlıkla mücadele etmesine yardımcı olan ve verileri koruyan güvenlik politikaları sağlayarak yardımcı olabilir. Bu çözüm, çalışanların kaynak kodunu e-postalara kopyalamasını, sosyal medya kanalları aracılığıyla aktarmasını veya web sitelerine yüklemesini kısıtlamak veya engellemek anlamına gelir. Ayrıca, kaynak kod dosyalarının USB bellekler veya harici sürücüler gibi taşınabilir cihazlara kopyalanmasını da durdurabilirler.

DLP’deki kaynak kodu tespiti genellikle programlama dillerini tanımlamak için karmaşık kütüphaneleri kullanır. Bunlar, çeşitli programlama dilleri arasında doğru bir ayrım yapmak için, ağır veri tabanlarına yol açan ayrıntılı bilgi gerektirir. Endpoint Protector gibi DLP çözümleri, kaynak kod algılamanın doğruluğunu büyük ölçüde artıran ve bazı programlama dillerinde% 98’e varan N-gram tabanlı metin kategorizasyonu uygulayarak üst seviyeye kaynak kodu tespiti yapmıştır.

Kaynak kodunu doğru bir şekilde tanımlama yolu ile DLP araçları, kaynak kodun transferini ve kullanımını yönetmek, sınırlamak veya engellemek için oluşturulan politikaları daha etkin bir şekilde uygulayabilir.

Sonuç Olarak

Kaynak kodunun korunması, yazılımlarını ve ticari sırlarını güvende tutmak isteyen kuruluşlar için çok önemlidir. İçinde bulunduğumuz sonsuz sömürü çağında şirketlerin entellektüel sermayesi, kullanıcıların kişisel verileri kadar sık aranıyor; çünkü her zaman rakipler ve kopyalayıcılar bu verileri görmek için siber suçlulara büyük paralar ödemeye heveslilerdir. Şirketler bu nedenle kaynak kod korumasının önemini ve savunmasızlığını göz ardı etmemelidir ve fikri sermayelerinin diğer tüm hassas verileriyle aynı düzeyde koruma altında olduğundan emin olmalıdırlar.

Endpoint Protector 5.2 ile gelen kaynak kodu tanımlama ve korumanın yanı sıra diğer özelliklerinden haberdar olmak için bizimle iletişime geçin.

Kaynak için tıklayınız