Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

Dijital dönüşüm kaçınılmaz, siz yeter ki ne yapacağınıza karar verin

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • Dijital dönüşüm kaçınılmaz, siz yeter ki ne yapacağınıza karar verin

Dijital dönüşüm kaçınılmaz, siz yeter ki ne yapacağınıza karar verin

22 / Kasım / 19

 

E-Data Teknoloji Satış ve Pazarlama Direktörü Tuncay Işık : “Doğru donanım ve yazılım altyapısına sahip değilseniz, dijital dönüşüme başlamayın.”

“Dijital dönüşümde ilk durak: Donanım ve yazılım” sloganıyla 30 – 31 Ekim tarihlerinde, Smart Future World Expo’da KOBİ’lerin dijital dönüşümlerindeki ilk durakları hakkında röportaj veren Tuncay Işık’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle.

Röportajın tamamını dinlemek için videoya tıklayınız

* Yeni nesil doğru bir tanımlama değil. Nesil, birinin bitip diğerinin başlamasıdır. Buradaki konu artık sürekli bir dönüşüm içerisinde olmak demek. Teknoloji artık başka bir “kavram” oldu. Yeni nesil teknoloji aslında dünde kaldı. Teknolojinin yeni nesli yok, teknoloji artık hep var. Bir gün öncesini konuşmamız zaten mümkün değil.

* Endüstri 4.0’dan bahsedebilmemiz için dijital dönüşüm konusunda aynı dili konuşuyor olmamız gerekiyor. Bunun için de altyapısından başlamamız gerekiyor. Donanım ve yazılım ürünleri distribütörlüğü yapan bir firma olarak “dijital dönüşümde ilk durak” mottosunu sahipleniyoruz. Yani dönüşüm için uygun bir donanım altyapınız, yazılım altyapınız yoksa, henüz güvenliği sağlamamışsanız ve birbirine bağlayacak bir network’ünüz de yoksa, dönüşümden bahsedemezsiniz. İş ortaklarımızla bu yolculukta süreç inşa etmeye yardım eden bir partneriz. Biz dijital dönüşümü gerçekleştiriyoruz diyemeyiz. Kimse dememeli. Dijital dönüşümün içinde donanım, yazılım, uygulama yazılımları, IoT, CRM ve niceleri var. Hepsini birinin yapması mümkün değil. Biz bu işin temelindeyiz. Dijital dönüşümü bilmeyen firmalarla bunu yapmamız mümkün değil. Biz endüstri 4.0’ı bilen iş ortakları ile birlikte dönüşümün temelini atıyoruz.

* KOBİ’lerin kendilerine ait ekosistemleri var. Biz, KOBİ’leri geliştirmek için Mustafa Acungil ile birlikte “24 Soruda Dijital Dönüşüm” kitabını hediye ettik. Üyesi olduğumuz TÜBİDER’le birlikte amacımız önce sektöre yol veren üyelerimizi, halkı ve KOBİ’lerin bilinçlendirilmesini sağlamak. Amacımız sadece okumalarını sağlamak ve kavramı doğru anlamalarına yardımcı olmak. Zaten böyle bir dünyada birine ürünü – hizmeti satın al ve “dijital dönüşümünü tamamla” demek mümkün değil. Her KOBİ’nin dönüşüm yolculuğu farklı ve olmak da zorunda.

* Dijital dönüşüm farklı bir toplum yaratacak. Sağlık sektörü de değişecek. Eğitim sistemleri de değişecek. Öngörmek zor ama oran değişecek olsa da her şey dijitalleşecek.

* Dijitalleşme kaçınılmaz, siz yeter ki ne yapacağınıza karar verin.