Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

Genel - Inspur, SC19’da doğal dolaşımlı, evaporatif soğutma teknolojisine sahip HPC sistemini sergiledi.

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • Inspur, SC19’da doğal dolaşımlı, evaporatif soğutma teknolojisine sahip HPC sistemini sergiledi.

Inspur 17-22 Kasım tarihleri arasında Denver’da gerçekleşen Super Computing 2019 etkinliğinde, yüksek yoğunluklu sunucularını doğal sirkülasyonlu evaporatif soğutma teknolojisi ile birleştiren, diğer sıvı soğutma çözümlerinden daha güvenilir, enerji tasarrufu sağlayan ve kullanımı daha kolay olan yeni bir sıvı soğutma sistemi tanıttı.

Mevcut durumda HPC alanında daha düşük enerji tüketimi ile yüksek verimlilik sağlayan soğutma teknolojilerine acil ihtiyaç duyuluyor. Bununla birlikte, soğutma çözümlerinin maliyet, güvenlik, kullanım ve bakım zorlukları kullanıcıların en büyük kaygıları olmaya devam ediyor.

Geleneksel hava soğutma teknolojilerine kıyasla sıvı soğutma teknolojileri, ısı dağılımı verimliliği, enerji kullanımı ve diğer yönlerde göze çarpan avantajlara sahip ve son yıllarda hızlı bir gelişme gösteriyor. Bununla birlikte, sıvı soğutma teknolojilerinin uygulanmasında hala bazı zorluklar bulunuyor.

Örnek olarak, daldırma ve sprey tipi sıvı soğutma teknolojileri, daha verimli ısı dağılımına rağmen, BT bileşenlerinin soğutucu ile doğrudan temas etmelerinden dolayı, doğru bir şekilde çalışmaya devam ettiklerini sürekli gözlemlemek gerekir. Ayrıca yüksek miktarda soğutucu kullanılması taşıma kapasitesi sınırlarını zorlayarak işletme ve bakım maliyetlerini yükseltir.

Plakalı su soğutma teknolojisi ise bileşenlerin doğrudan ısıtma elemanlarına maruz kalmamasına rağmen, yapısı gereği sistemlerde hasara neden olabilecek su sızıntıları olması riski taşır.

Inspur ile Çin Bilimler Akademisi Elektrik Mühendisliği Enstitüsü (IEECAS), Inspur’un önde gelen süper bilgi işlem sunucularını IEECAS’ın doğal sirkülasyonlu evaporatif soğutma teknolojisi ile birleştirerek, verimli, güvenilir ve enerji tasarruflu bir sıvı soğutma HPC sistemi elde etmek için bir araya geldiler.

Bu sistem, 2U’da 4 adet yüksek performanslı, iki soketli bilgi işlem düğümünü destekleyebilen Inspur’un yüksek yoğunluklu sunucusu i24 ve IEECAS tarafından geliştirilen doğal sirkülasyonlu evaporatif soğutma paketi ile donatıldı.

Doğal sirkülasyon buharlaştırma yöntemi, geleneksel plaka tipi su soğutmasında gerekli olan ancak arıza yapmaya açık, yüksek enerji tüketen sirkülasyon pompalarına ihtiyaç duymaz ve yoğunlaştırma fanları üzerinde otomatik kontrol sağlar. Böylece bu fanlar üzerindeki manuel kontrol zorunluluğunu % 90’ın üzerinde kaldırır. Bu, soğutma giderlerini daha da azaltır. Yeşil ve enerji-verimli çalışma için veri merkezlerinin PUE değerlerini 1.1'in altına düşürür. Aşındırıcı olmayan ve paslanma yapmayan yalıtkan soğutma sıvısı, kaçak durumunda dahi BT cihazlarını hasarlardan koruyarak güvenliği büyük ölçüde artırır. Ek olarak, soğutma sisteminin tamamı kompakt olup, kullanımı ve bakımı kolaydır.

Soğutma sistemi hali hazırda büyük bir bilim projesinde başarıyla uygulandı ve mükemmel olduğu kanıtlandı.

Orijinal kaynak ve daha fazla bilgi için tıklayınız