Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

Malwarebytes: “Sağlık sektöründe tehditler yüzde 60 arttı”

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • Malwarebytes: “Sağlık sektöründe tehditler yüzde 60 arttı”

Malwarebytes: “Sağlık sektöründe tehditler yüzde 60 arttı”

25 / Kasım / 19

Önde gelen uç nokta koruma ve iyileştirme çözümü olan Malwarebytes, Siber Suç Taktikleri ve Teknikleri (CTNT) “CTNT Q3 2019: The State of Healthcare Cybersecurity” raporunu yayınladı. Malwarebytes, 2018 yılını 2019’un ilk üç çeyreği ile karşılaştırdığı raporunda, sağlık kuruluşlarına yönelik tehdit tespitlerinde yüzde 60 oranında artışı ortaya çıkardı.

2020 yılına giriş yaparken sağlık sektöründeki güvenliğe yönelik kaygının artış sebebini ortaya çıkaran rapora göre, tüm endüstriler için 2018 ve 2019 yılı arasında en tehlikeli iki Truva atı Emotet ve TrickBot. Ayrıca, Malwarebytes’in ürün telemetrisine göre, sağlık sektörü, önceki çeyreğe göre 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 82 oranında artan Trojan kötü amaçlı yazılımlarının hedefi oldu. Emotet tespitleri 2019’un başında, TrickBot tespitleri yılın ikinci yarısında ortaya çıkarken, yaşlanan altyapı, düşük BT bütçeleri ve kişisel olarak tanımlanabilir bilgi hazinesi (PII)  sağlık kuruluşlarını siber suçlular için ana hedef haline getirdi.

 

Malwarebytes Labs Direktörü Adam Kujawa, konu ile ilgili Sağlık hizmetleri; popülasyonumuz, endüstrimiz ve ekonomimiz için hayati öneme sahip, bu nedenle sağlık sektörünün siber tehditlere hedef bir sektör olması tedirgin edici. Çok uzun zamandır, bu kuruluşlar eski ekipmanlardan ve bütçe ayrılmayan BT departmanlarından dolayı güç kaybetti. Şimdi sağlık hizmetlerini kapsamlı güvenlik önlemleriyle donatmalıyız.” dedi.

 

Rapordaki önemli bulgular şu şekilde:

 

-2018’in ilk üç çeyreğine göre sağlık kuruluşlarındaki tehdit tespitlerinde yüzde 60’lık bir artış yaşandı.

-Sağlık şu anda Malwarebytes verilerine göre siber suçlular tarafından en çok hedeflenen yedinci endüstri; eğitim ve imalat 2019 yılında ilk iki sırayı aldı.

-Uç nokta tespitleri, 2019 yılının ikinci çeyreğinde 14 binken, yüzde 45 artışla üçüncü çeyrekte 20 binin üzerine çıktı.

-Truva atları, hava korsanları ve riskli yazılımların her biri, 2019 Q2’den Q3’e yüzde 80 arttı.

-Geçen yıl sağlık ağları için en iyi saldırı yöntemleri şunlardı:

-Üçüncü taraf yazılımlarındaki güvenlik açıklarını kullanmak

-Personelin ihmali, kullanıcı hatası ve kötü yamalar nedeniyle zayıf güvenlik durumlarından yararlanmak

-Kimlik avı ve oltalama gibi sosyal mühendislik yöntemlerini kullanmak

Kaynak sayfası için tıklayınız