Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

Haberler - Sağlık Kurumlarının DLP’ye İhtiyacı Olduğunu Gösteren 5 Sebep

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • Sağlık Kurumlarının DLP’ye İhtiyacı Olduğunu Gösteren 5 Sebep

Sağlık bilgileri her zaman son derece hassas olarak kabul edilmektedir ve sağlık kayıtlarının dijital ortamlarda kulanımının artması ile birlikte, korunma ihtiyacı giderek daha öncelikli hale gelmiştir. Topladıkları yüksek veri hacmi ve sıklıkla savunmasız sistemleri nedeniyle, sağlık kuruluşları dünyanın her yerindeki siber suçluların favori hedeflerine dönüşmüştür. Sık sık veri ihlalleri mağduru olan sağlık kurumları, yalnızca müşteri güveninde bir kayıpla kalmaz, aynı zamanda ABD’deki HIPAA ve AB’deki GDPR gibi veri koruma düzenlemeleri gibi kurumların omuzlarında ağır bir yük olmaya başlar.

Ocak 2015’te gerçekleşen ve bugüne kadarki en kötü veri ihlalinden Anthem Blue Cross’un 78.8 milyon hastasını etkiledi ve bu yılki Amerikan Tıbbi Veri Ajansı’nın haberi, yaklaşık 20 milyondan fazla hastayı etkiledi; ilgili kurumu iflasın eşiğine getirdi. Sağlık kurumlarının veri korumasına yatırım yapmak için birçok nedeni var. Ancak, DLP’nin en önemli rolü nedir ve rolü nedir? Daha yakından bir göz atalım.

  • Para Kaybını Önlemek

IBM Security’nin 2019 Veri İhlali Maliyet Raporu’na göre, sağlık sektöründeki bir veri ihlalinin ortalama toplam maliyeti, sektörler arası ortalamanın% 65’inden daha yüksek olan 6.45 milyon dolar seviyesinde. Bu da, temel olarak hasta güveninin kaybı ve bir şirketin kamu imajına verilen zararın yanı sıra, ödenecek önemli bir finansal bedelin olduğu anlamına gelmektedir.

Bu nedenle, sağlık kurumlarının veri koruma önlemlerine yatırım yapmaları ve veri ihlallerinin önlenmesini sağlamak, ihlal riskini göze almaktan ve bunlarla ilişkili ciddi faturayı ödemek zorunda kalmaktan daha az maliyetlidir. ABD gibi ülkelerde, veri koruma mevzuatı toplu dava açma hakkı tanıdığı için risk genellikle daha da yüksektir. Nitekim, birçok sağlık kurumunun bu sebeplerle mahkemeye verilme adedi artmıştır: Anthem Blue Cross, etkilenen hastalara 115 milyon dolar anlaşma tutarına razı oldu ve bunun üzerine 16 milyon dolarlık rekor bir bedeli, HIPAA’nın ihlali için federal hükümete ödediğini belirtti.

  • İtibarı Korumak

Sağlık kurumlarını iflasa yol açabilecek bir faturanın yanı sıra, aynı zamanda veri ihlalleriyle ilgili kamu tepkisi ile karşı karşıya kalmak, büyük bir risktir. Bireylerin kişisel bilgilerini korumaya odaklanan veri koruma düzenlemelerinin kabul edilmesiyle, veri kaybını önleme, bireylerin hassas verilerini toplama, işleme ve kullanmaya dayalı olaylar, organizasyonların sorumluluğundadır.

Bir kuruluş, yasal olarak yerine getirmesi zorunlu gereklilikleri yerine getirmediğinde, mevcut hastalarda güven kaybına neden olur ve yeni hastalar tarafında da kuruma karşı isteksizlik yaratır. Bireylerin veri ihlali konusunda kötü üne sahip olan kurumlardan kaçınması muhtemeldir.

Sağlık kuruluşları, veri koruma stratejileri uygulayarak, hastalara veri korumasını ciddiye aldıklarını ve kişisel bilgilerini korumak için gerekli düzenlemelere uygun davrandıklarından emin olabilir.

  • Veri Takibi

Antivirüsler ve firewall’lar gibi geleneksel veri koruma çözümleri davetsiz misafirleri uzak tutmak için tasarlanmış ve herhangi bir veri koruma stratejisinin önemli bir parçası olsalar da, doğrudan kişisel bilgileri koruma ihtiyacını ele alamazlar.

Veri Kaybını Önleme (DLP) araçlarının devreye girdiği yer burasıdır. Özel veri kategorilerini önceden tanımlanmış veya özelleştirilmiş politikalarla korumak için tasarlanmış bir kurumun ağında hassas verileri bulabilir ve izleyebilir. Bu şekilde, sağlık kurumları hassas hasta verilerinin nerede saklandığı ve çalışanları tarafından nasıl aktarıldığı ve kullanıldığı hakkında net bir resme sahip olabilir. Verileri savunmasız bırakan uygulamalar belirlenebilir, ek veri koruma eğitimi gerektiren çalışanlar tanımlanabilir.

  • Taşınabilir Cihazları Kontrol Etmek

Geleneksel veri koruma stratejilerinin bir diğer kör noktası olan portatif cihazlar, hem içeriden hem de kötü niyetli yabancılar tarafından bir boşluk olarak kullanılmaktadır. Dosyalar, örneğin USB’lere kolayca kopyalanabilir ve daha sonra çalışma ortamının dışına ve üzerlerindeki verilerin son derece savunmasız olduğu yerlere alınabilir. Harici diskler, yüksek depolama alanlarıyla, USB’lerden daha belirgin olsalar bile daha problemlidir.

DLP araçları, çıkarılabilir aygıtların uç noktalara bağlanmasını engelleyebilir veya dosyaların yalnızca sağlık kurumu tarafından çalışanlar veya çalışanlarına kendilerine kopyalanan verileri otomatik olarak şifreleyebilir, güvenilir aygıtlara bağlanmasına ve aktarılmasına izin verebilir.

  • Zaman Kazanmak

DLP araçları, çok çalışan veya dikkatsiz çalışanlar veya kötü niyetli yabancılar nedeniyle genellikle büyük veri şebekelerini, genellikle kayıp veya hırsızlığa açık, hassas verilerle dolu düzenli olarak işleten sağlık kurumları için vazgeçilmez bir varlık haline gelmiştir.

Endpoint Protector gibi DLP çözümlerinin kullanımı ve yönetimi kolaydır, uç noktadaki hassas verilerin tek bir kontrol panelinden kolayca izlenmesini ve kontrol edilmesini sağlayan koruma sağlar. Ayrıca, uç noktaların Windows, macOS veya Linux’ta çalışıp çalışmamalarının aynı düzeyde korunmalarını garanti ederek çapraz platform çalıştırabilirler.

Yetkisiz kullanıcıların bilgisayarlarında bulunduğunda hassas verilerin silinmesi veya şifrelenmesi gibi iyileştirme eylemleri de kontrol panelinde gerçekleştirebilir ve bu da yöneticilere oldukça zaman kazandırır.

Ürün Ana Kategori:

Ürün Kategori:

Haberler

Diğer Ürünler

Bilgi Alın