Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

Veri Merkezleriniz Pandemiye Ne Kadar Dayanıklı?

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • Veri Merkezleriniz Pandemiye Ne Kadar Dayanıklı?

Veri Merkezleriniz Pandemiye Ne Kadar Dayanıklı?

11 / Aralık / 20

“En iyisini düşün, en kötüsüne hazırlan” Bu söz, günümüzde psikolojimiz için olduğu kadar hayatlarımız ve iş yapış biçimlerimiz için de çok uygun.

Yeni veri merkezi altyapısına yatırım yapmak olası krizler ve olumsuz durumlarda aksama durumlarını önlemek için büyük önem taşıyor. Arızalı ekipman, siber suçlular veya şebeke düzeyinde dayanıklı altyapıya yapılan yatırım, sistemlerin kesintisiz çalışmasına veya en kötü ihtimalle arıza yapma sürelerinin en kısa seviyede tutulmasını sağlıyor. Uptime Institute Intelligence tarafından son zamanlarda yayımlanan Pandemi Sonrası Veri Merkezleri  araştırmasında ne yazık ki çoğu operasyonun Covid-19 ile büyük ölçüde kesildiğini ortaya koyuyor.

Yaşadığımız son aylarda Covid-19 ile ilgili aksama süreleri hayatlarımızı minimum etkiliyor gibi görünse de pandemi, veri merkezi tasarımı ve tedarik süreçlerinden istihdam süreçlerine kadar her şey üzerinde ek baskı oluşturdu.

Veri merkezi altyapılarınızı gelecekteki pandemi benzeri koşullara hazırlama
Yaşadığımız küresel salgın birçok organizasyonun veri merkezlerini tekrar gözden geçirmesine sebep oldu. Uptime’ın açıkladığı gibi “Covid-19 muhtemelen son pandemi olmayacak ve organizasyonlar gerekli çalışmaları Covid-19’a yanıt olarak değil, gelecekteki olası pandemileri öngörerek yapmalılar”.

Uptime organizasyonlara 3 aşamalı bir plan öneriyor: Reaksiyon, azaltma ve uyarlama.

İlk aşama olan “reaksiyon”, ilk birkaç hafta ve ay içerisinde veri merkezi operatörlerinin acil durum eylem planlarını tanımlıyor. Bir sonraki aşama “azaltma” ise operatörlerin içine düştüğü durumu ifade ediyor. Bu iki aşama doğru kurulduğunda ve planlandığında olası pandemiden kaynaklanan bozulmayı büyük çoğunlukla azaltsa da üçüncü bölüm bu planın en önemli aşamasını oluşturuyor.

Uyarlama aşaması ise veri merkezleri sektörünün önümüzdeki 18 ay boyunca ve sonrasında yapacağı çalışmaları kapsıyor. Adaptasyon aşaması bazıları pandemiden önce zaten uygulanmakta olan ve daha fazla operatörün gelecekteki pandemi tehdidine hazırlıklı olması ile hızlanacak olan bir dizi teknolojik ve operasyonel değişimi kapsıyor.

Örneğin, Uptime ve Vertiv dahil diğer sektör oyuncuları, veri merkezi altyapı yönetim araçları (DCIM) dahil olmak üzere uzaktan izleme ve otomasyon teknolojisinin benimsenmesinde bir artış olacağına inanıyor. Uptime tarafından yapılan ankette operatörlerin yüzde doksanı, uzaktan izleme/yönetim kullanımlarını artırmayı planladıklarını belirtti. Uptime’a göre, “…pandemi, DCIM, izleme ve otomasyon tedarikçileri için işlerde artışa yol açacak”.


DCIM’den Modüler Veri Merkezlerine
Uptime’a göre operatörlerin yüzde 64’ü pandemi nedeniyle altyapı esnekliğini artırmayı planlıyor. Ancak gelecekteki bir pandeminin tesisin tamamına erişimi engelleyebileceği veya yerel elektrik kesintilerine yol açabileceği gerçeğinin bilincinde olarak, büyük bulut sağlayıcıları tarafından geliştirilen kullanılabilirlik alanlarına da ilgi artıyor. Bu yaklaşımla, birden fazla bağlı konumda kopyalanan ve paylaşılan veriler ve iş yükleri ile tek bir tesis ve o tesise bağlı kalmanın önemi azalıyor.

Uptime’ın, post-pandemi dünyasında daha da kritik olduğuna inandığı diğer teknolojiler arasında prefabrik modüler (PFM) veri merkezlerinin kullanımı da yer alıyor. Uptime’ın Covid-19’dan önce bile sağlam bir şekilde kurulduğunu belirttiği yaklaşım, kontrollü fabrika koşullarında daha fazla inşaat sürecinin tamamlanmasını sağlıyor. Benzer şekilde, ekipmanın yakından izlenmesinin, servisin belirli bir program yerine gerektiğinde yapılmasını sağladığı bakım da pandemi öncesi çekiş gücü kazanıyordu ancak operatörler ve tedarikçiler, tesis ziyaretlerini kontrol edecek ve genellikle daha akıllı, yapay zeka odaklı hizmetler sunacak gibi görünüyor. Bu sebeple bu yaklaşım daha geniş çapta benimsenecek tahminleri yapılıyor.

Bu nedenle, Covid-19 ile devam eden düşüş gelecek hakkında umutlu düşünceleri azaltsa da, veri merkezi sektörü en kötüyü planlama konusunda zaten çok sayıda değerli ders çıkardı.