Arama Yapın

Aramak istediğiniz kelimeyi boşluğa yazıp arama butonuna basın.

Veri temizleme konusunda doğru bilinen 5 yanlış

E-Data Teknoloji

  • Anasayfa
  • Veri temizleme konusunda doğru bilinen 5 yanlış

Veri temizleme konusunda doğru bilinen 5 yanlış

4 / Şubat / 20

Blancco, veri güvenliği konusunda titiz çalışmalara imza atıyor. Bu doğrultuda hazırladığı son blog yazısında veri temizleme efsanelerini masaya yatırıyor.

Blancco’nun iletişim ve içerik müdürü Vivian Cullipher tarafından kaleme alınan blog yazısı:

Veri korumanın ne kadar önemli ve kritik olduğundan sürekli bahsedilse de işletmelerin, ihtiyaç duyulmayan verileri altyapılarından yok etme alışkanlığı çok düşük seviyelerde. Veri güvenliği ve korumaya dair doğru bilinen bazı yanlışlar var. Bunlar 5 maddede özetlenirse;

 

 

  • “Veriyi silsem yeterlidir.” 

 

Deneyimli teknoloji uzmanları bile genellikle, dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’na göndermenin yeterli olduğuna inanıyor. Blancco tarafından yapılan bir anketin sonuçlarına göre katılımcıların yarısından fazlası Geri Dönüşüm Kutusu boşaltıldığında verilerin silindiğine inanıyor. Geri Dönüşüm Kutusu’nu boşaltırken, Windows “Bu dosyaları kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?” sorusunu soruyor. Çoğu kullanıcı bu işlemin, verinin işaretlenmesini durdurduğunu ve alanı yeniden kullanılabilir olarak işaretlendiğini, verilerde aslında bir silme işleminin yapılmadığını bilmiyor.

 

 

  • “Format atmak en basit ve temiz yöntem”

 

Aynı ankete göre, teknoloji uzmanlarının %51’i, bir bilgisayarın tüm sürücüsünün hızlı bir biçimde veya tam olarak yeniden biçimlendirilmesinin verileri kalıcı olarak silmek için yeterli olduğuna inanıyor. Formatlama aslında bir sürücüdeki verilerin çoğunu kaldırabilir. Ancak, bir veri temizleme yöntemi olarak formatlamaya güvenmek, birkaç kritik noktayı atlamak anlamına geliyor. Örneğin, bu verilen büyük bir çoğunluğu online ortamlarda mevcut olan adli yazılımlar ve araçlar (Forensics) ile kurtarılabilir. 

 

Daha da yanıltıcı olabilecek şey ise, bazı OEM’lerin biçimlendirme (formatlama) işlemleri için “silme” terimini kullanmasıdır. Bu yöntem de gerçek veri silme yönergelerini karşılamaz.

 

 

  • “Parçalarsam veri yok olur”

 

Diski fiziksel olarak parçalamak veriyi silmek için verimli bir yol gibi görünüyor. Ancak parçalama işleminde sürücülerin türü çok önem taşıyor. Sabit disk sürücüleri (HDD) bir plakaya manyetik olarak yayılmış verileri depoladığı için diski fiziksel olarak parçalamak etkili bir yöntem. HDD’ler için fazlasıyla yeterli olan endüstriyel disk parçalayıcılar mevcut.

 

Bununla birlikte, günümüzün standart endüstriyel öğütücüleri SSD veri yongalarının kaymasına izin verebiliyor. SSD ve SSD bileşenlerini içeren hibrit sürücülerdeki veri yoğunluğu, hiçbir verinin kurtarılamayacağını garanti etmek için çok küçük bir parçalama boyutu gerektiriyor. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı maksimum 2mm olan bir SSD parçalama boyutu önerirken, parçalama boyutu arttıkça, verilerin tüm yongalardan kurtarılma olasılığı da artıyor. Bu nedenle diski fiziksel parçalamak verilerin her zaman geri getirilemez olacağını garanti etmiyor.

 

Son olarak, parçalanan disklerin tekrar kullanılamayacağı veya ikinci bir el olarak değer yaratmayacağının unutulmaması gerekiyor. Bu sebeple doğrudan parçalamak yerine diski Blancco ile silmek tüm bunların önüne geçiyor.

 

 

  • “Nötrleştirme tüm veri depolama teknolojileri için kesin çözüm”

 

Nötrleştirme, verileri manyetik olarak depolayan hasarlı veya kullanım ömrü dolmuş elektronik cihazlar için çok etkili bir yöntem. Ancak nötrleştirme ile ilgili en büyük açık, sadece manyetik olarak saklanan bilgiler üzerinde çalışıyor olmasında yatıyor. Günümüzün SSD sürücüleri, plakalar üzerinde değil yarı iletken çiplerde veri depoladıkları için manyetiklerden etkilenmiyor.

 

Bunun dışında, verileri manyetik olarak depolayan sabit disk sürücüleri ve veri depolama bantlarında bile nötrleştirme gücü, sterilize edilmek istenen cihazların manyetik alanlarının üstesinden gelmek için yeterli olmalıdır. Bu durumda eski bir nötrleştirme cihazı, yeni nesil bir sabit sürücünün üstesinden gelemeyebilir. 

 

 

  • “Kripto silme işlemi en garanti çözüm”

 

Kriptografik silme, veri temizlemelerini sağlayabilen üç temel yöntemden biri. Kripto silme işlemlerinde adımlar doğru takip edilir ve doğrulama ile sertifikasyon elde edilirse verilerin kurtarılamaz bir şekilde silindiği kanıtlandı. Bununla birlikte herhangi bir veri temizleme yöntemi gibi, kripto silmenin de avantajları ve dezavantajları var. En önemli dezavantajı ise insan kaynaklı hatalara açık olması. 

 

Kaynak için tıklayınız